24

دندان عقل و کشیدن آن خوب است یا بد ؟

 • 11 مارس 2021 - 19:10
دندان عقل و کشیدن آن خوب است یا بد ؟
مسواک زدن دندان های عقل کمی دشوار است به همین دلیل ممکن است دچار عفونت و پوسیدگی دندان ها شود و به لثه ها آسیب برساند.

کشیدن دندان عقل خوب است یا بد؟ دندان عقل را بی دلیل نکشید!

از دوران نوزادی تا نوجوانی دندان ها در مراحل مختلفی رشد می کنند:دندان های پیش، سپس دندان های نیش، دندان اسیاب های کوچک و اسیاب های بزرگ و در نهایت دندان های عقل. دندان آخری اغلب مشکل سازتر است.

دندان عقل

دندان عقل چیست؟

آن ها در پشت دهان ظاهر می شوند. برخی افراد با دندان های عقل خود حتی یک مشکل هم ندارند، اما در برخی دیگر، آن ها می توانند باعث درد، عفونت و دیگر موارد ناراحتی شوند.

دندان های عقل در کجا و چه زمانی بیرون می آیند؟

افراد معمولاً چهار دندان عقل دارند، که هر کدام پشت دندان آسیاب در هر دو طرف فک بالایی و پایینی پدیدار می شوند. طبق گفته انجمن دندان پزشکی آمریکا (ADA)، آن ها معمولاً بین سنین ۱۷ تا ۲۱ ظاهر می شوند.

چگونگی بیرون آمدن آن ها در هر فرد متفاوت است ، دندان های عقل می تواند کامل بیرون بیاید و یا حتی در داخل بافت لثه بماند.دندان هایی که بیرون نمی آیند و در بافت یا استخوان می مانند، “نهفته” نامیده می شوند.

مکان درآمدن دندان عقل

دندان عقل چرا بیرون می آید؟

از آنجا که دندان های عقل مشکلات زیادی دارند و برای جویدن به آنها نیازی نیست، پزشکان در مورد عملکرد آن گمانه زنی هایی می کنند. دندان های عقل در فک از سن ۷ سالگی شروع به رشد می کنند.

در طول تاریخ بشر، رژیم غذایی معمولی، بسیار ساینده بوده است. تحت این شرایط، ممکن است دندان های عقل در گذشته برای جایگزین شدن دندان های آسیاب شده مفید بوده باشند.

اکنون که رژیم های غذایی ملایم تر و نرم تر هستند، این دندان ها این کار را سریع انجام نمی دهند و هیچ شکافی برای دندان خرد وجود ندارد. برخی از فک های افراد جدید، نسبت به انسان های ماقبل تاریخ کوچک تر هستند.

دندان عقل

مشکلات دندان های عقل:

مشکلات با دندان های عقل در درجه اول شامل درد و ناراحتی، عفونت، بیماری های لثه و پوسیدگی دندان هستند.برخی از اینها به دلیل دشواری در مسواک زدن آنها است.مسواک زدن با یک مسواک ظریف و بلند، می تواند به جلوگیری از این مشکلات کمک کند.

اثرات جدی دیگر دندان های عقل زمانی رخ می دهند که کیست زیر دندان شکل بگیرد.این کیست ها می توانند باعث از دست رفتن استخوان در فک و فشار بر اعصاب متشنج شوند.

مشکلات دندان های عقل معمولاً با کشیدن آن ها پایان می یابند. دندانپزشکان اغلب ترجیح می دهند دندان های عقل را بکشند قبل از اینکه مشکلاتی ایجاد شود.

در سنین جوانی، ریشه های دندان عقل در استخوان فک محکم نشده و راحت تر از بیماران مسن تر هستند. کشیدن دندان های عقل در زندگی نیز باعث کاهش خطر آسیب به عصب اصلی فک می شود.

درآمدن دندان عقل

پس دندان عقل چیست؟

این دندان ها ربطی به رشد عقل ندارد.اگر دندان های عقل شما درد و یا ناراحتی دارند، باید به دندان پزشک مراجعه کنید.درمان اولیه به شدت خطر مشکلات بزرگ تر را کاهش می دهد. اگر به کشیدن دندان نیاز دارید، باید بیشتر در مورد روند بهبودی آن اطلاعات کسب کنید.

اگر دندان عقلتان را نکشید، چه اتفاقی می افتد؟

کشیدن دندان عقل می تواند کمی دردسر داشته باشد، اما انجام ندادن آن می تواند باعث ایجاد مشکلات پایداری در دهانتان شود.دندان های عقل اغلب کشیده می شوند، چون به طور کامل از لثه بیرون نمی آید و یا اصلاً بیرون نمی آید.

یک دندان عقل تا حدی می تواند منجر به عفونت باکتریایی به نام پریکورونیت شود.در عین حال، دندان عقلی که بیرون نمی آید، می تواند منجر به رشد کیست هایی شود که می تواند به بافت استخوان و لثه آسیب برساند.

علت کشیدن دندان عقل

علل درد دندان عقل چیست؟

درد دندان ها می تواند در برخی افراد ثابت باشد، اما در برخی دیگر فقط درد و ناراحتی در هنگام جویدن غذا و یا لمس کردن ناحیه ایجاد می شود. اغلب متخصصان دندان پزشکی توصیه می کنند که دندان های عقل باید قبل از خراب شدن کشیده شوند.

زمانی که دندان های عقل خراب می شوند, می توانند بسیار دردناک باشند.

علت درد دندان عقل

چطور می توانید این درد منحصر به فرد را تشخیص دهید؟

درد دندان های عقل را می توانید در پشت دهان خود حس کنید.اگر به آینه نگاه کنید, ممکن است متوجه شوید که دندان های عقل شما کمی از لثه ها بیرون زده اند. این ناحیه ممکن است قرمز و گرم باشد.

با این حال برخی از افراد علایم مشخصی از درد دندان عقل ندارند. درد دهان همچنین می تواند تعدادی علل دیگر نیز داشته باشد. آن ها می توانند شامل پوسیدگی دندان, شکستگی یا آبسه, پر کردن شکستگی یا آسیب دیدگی و عفونت لثه باشند.

مهم نیست که علتش چیست, باید به دندان پزشک مراجعه کنید. شاید دندان های عقل شما کج شده و نمی تواند درست از دهان خارج شود و یا می توانند باعث عفونت در اطراف دندان ها شوند.

بدون توجه به علت آن, دندان عقل دردناک می تواند واقعاً سلامت دهان شما را تحت تاثیر قرار دهد و باید فوراً درمان شود. درد دندان عقل گاهی از ناکجا میاد و ناگهان بدون اخطار شروع می شود. از طرف دیگر, درد دندان عقل نیز می تواند به آرامی و به تدریج ظاهر شود.

قدم اول این است که اگر فکر می کنید درد دندان عقل دارید, یک قرار ملاقات برای دیدن دندان پزشکتان ست کنید. او قادر خواهد بود که منطقه را ارزیابی کند و مشخص می کند که درد شما واقعا از دندان عقل است یا خیر.

درد دندان عقل

درمان های خانگی برای تسکین درد دندان عقل

در اینجا برخی درمان های خانگی برای درد دندان عقل وجود دارد.

تکه های یخ:

برای بی حس کردن درد و کاهش ورم از آن استفاده کنید.

ضد دردها:

مسکن ها می توانند به طور موقت ناراحتی مرتبط با دندان های عقل دردناک را تسکین دهند.

مسکن برای دندان

آب نمک:

استفاده از مخلوطی از حدود هشت اونس آب با دو قاشق چای خوری نمک, برای تمیز کردن دهان و کمک به بیرون راندن ذرات و باکتری که می تواند باعث ایجاد عفونت دردناک شود.

کشیدن دندان عقل گزینه مناسبی برای افرادی که احتمال بروز عوارضی چون اختلالات خونریزی را دارند، نیست.در این موارد, دندان پزشک شما می تواند گزینه های مدیریتی درد را مانند موارد بالا توصیه کند.

در مواردی که کشیدن دندان عقل توصیه نمی شود, دندان پزشک ممکن است یک دهان شویه خاص برایتان تجویز کند تا دهانتان را بعد از غذا تمیز کنید و باکتری ها را می کشد.

مسکن های درد دندان عقل می تواند درد دندان عقل را به طور موقت کاهش دهند, تنها راه حل همیشگی می تواندکشیدن کامل دندان های عقل باشد. این روش نسبتاً متداول شده است.

آب نمک برای دندان درد

چیزهایی که باید درباره کشیدن دندان های عقل بدانید:

چه زمانی باید دندان های عقل را کشید؟

طبق گفته کلینیک مایو اگر دندان های عقل به درستی در جایشان در فک قرار گرفته باشند، مجبور به کشیدن آنها نیستید. اگر دندان های عقلتان نهفته است، دندان پزشک به شما توصیه خواهد کرد که آن ها را بکشید.

دو راه برای رشد و بیرون آمدن دندان وجود دارد که طبق آنچه در این بخش از سلامت دهان و دندان در نمناک گفته شده است بعضی از آن ها مثل دندان های دیگر، مرتب رشد خواهند کرد.

برخی نیز نهفته می شوند و یا دندان های دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد. دندان های نهفته از رشد صحیح باز می مانند.

آن ها معمولاً زیر سطح لثه می مانند و به جای صاف ایستادن، به طور افقی قرار می گیرند، بیشتر به این دلیل که فضای کافی برای رشد آن ها وجود ندارد. بعضی وقت ها از یک طرف بیرون می آیند و به یک دندان دیگر فشار می آورند.

نگه داشتن دندان عقلی که جوانه کمی زده است، به این دلیل که می تواند جایی برای پلاک و باکتری باشد، مشکل ساز است . دندان های عقل ممکن است با ریشه دندان های آسیاب شما برخورد کنند و این می تواند بسیار دردناک باشد.

کی دندان عقل را بکشیم؟

چرا بعضی از مردم دندان عقل ندارند؟

اگه دندان عقل ندارید، نگران نباشید.

چرا دندان های عقل باید کشیده شوند؟

دندان های عقل معمولاً اگرخراب شوند یا باعث بروز مشکلی می شوند، باید کشیده شوند. گاهی اوقات، دندان های عقل که به طور کامل از طریق سطح لثه بیرون نیامده اند، می توانند باعث مشکلات دندانی شود.

غذا و باکتری می تواند در اطراف لبه دندان عقل به دام بیفتد و باعث ایجاد پلاک شود که می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • پوسیدگی دندان
 • بیماری های لثه (که ورم لثه یا پریودنتال)
 • پریکورونیت- وقتی که پلاک سبب عفونت بافت نرمی می شود که دندان را احاطه کرده است.
 • سلولیت – عفونت باکتریایی در گونه، زبان یا گلو
 • آبسه – مجموعه ای از چرک در دندان عقل یا بافت اطراف در نتیجه عفونت باکتریایی.
 • کیست و تومورهای خوش خیم.

بسیاری از این مشکلات را می توان با آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد عفونی کننده درمان کرد. کشیدن دندان های عقل معمولاً زمانی توصیه می شود که سایر درمان ها کارساز نباشند.

غذای بعد از کشیدن دندان عقل

غذاهایی که بعد از کشیدن دندان توصیه می شوند:

خوردن غذا می تواند بعد از کشیدن دندان مشکل باشد، به همین دلیل است که ما لیستی از برخی غذاهایی که شما می توانید آنها را بخورید، تهیه کرده ایم:

 • پودینگ
 • ژلاتو
 • اسموتی
 • پوره سیب زمینی
 • تخم مرغ نیمرو
 • هوموس
 • سوپ
 • ماست
 • شیک شیر
 • آب سیب
 • ژله
 • شیر
 • شیک پروتئین
لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=6373
 • نویسنده : حسن
 • ارسال توسط :
 • منبع : نمناک
 • 827 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.