2

خانم ها باید قدر قاعدگی بدانند چون …

  • 22 دسامبر 2020 - 17:18
خانم ها باید قدر قاعدگی بدانند چون …
قاعدگی در کنار دردهایی که دارد، فواید بی نظیری برای بدن زنان دارد. زنان می توانند از طریق پریود شدن از وجود بیماری ها در بدنشان مطلع شوند و زودتر به سراغ درمان آن ها بروند.

قاعدگی و پریود شدن برای خانم ها فواید قابل توجهی دارد

شاید تعجب کنید اما قاعدگی می تواند فواید زیادی برای بدن شما داشته باشد . همه شب هایی که به دلیل درد قاعدگی نمی خوابید و ممکن است دچار سردرد نیز بشوید ، قطعاً فواید زیادی برایتان دارد که خودتان از آن ها باخبر نیستید.

فواید قاعدگی

قاعدگی یک بخش اعجاب انگیز در زندگی همه خانم ها می باشد. بعضی از زنان این گزینه را در اختیار دارند که به قاعدگی خود پایان دهند و از پریود شدن با خوردن قرص های ضد بارداری جلوگیری کنند.

همچنین روش های دیگری هم برای این کار وجود دارد ، اما باید بدانید که قاعدگی بیشتر از ضرر برای شما فایده دارد . در این قسمت از سلامت اپاراتمی چند مورد از فواید قاعدگی را برای شما خواهیم گفت.

فواید قاعدگی یا همان پریود شدن برای جسم و روح زنان

قاعدگی می تواند در مورد بیماری های آینده هشدار بدهد

زنان باید در مورد بدن خود بسیار هوشیارانه رفتار کنند . رنگ خون قاعدگی ، مدت زمان و بوی آن می تواند ردپایی از وضعیت پزشکی را در افراد نشان دهد . بعضی از زنان جریان خون بسیار شدیدی را در قاعدگی احساس می کنند و بعضی از آن ها هیچ خون قاعدگی را در مدت زمان طولانی مشاهده نمی کنند که نشان دهنده مشکلی در بدن آن ها می باشد . پس قاعدگی به شما کمک می کند که این مشکلات را پیدا کنید.

سیکل قاعدگی شما زمانی متوقف می شود که به بیماری های قلبی ، دیابت و یا مشکلات تناسلی مبتلا باشید . شما انسان خوش شانسی هستید که زن به دنیا آمده اید و می توانید از طریق قاعدگی به این مشکلات پی ببرید.

فواید قاعدگی

قاعدگی شما را زیبا می کند

یادتان نرود که شکرگزار تغییرات هورمونی در بدنتان باشید . در اولین روز قاعدگی سطح استروژن بسیار کاهش پیدا می کند . بیشتر دخترانی که در اولین روز پریود خود خونریزی دارند ، دچار افسردگی ، ناراحتی و حساسیت های بی مورد می شوند.

اگرچه بعد از چند روز سطح استروژن افزایش پیدا می کند و اندورفین آزاد می شود که احساس سرحال بودن ، شادی و بهبود روحیه را می دهد . در نتیجه حس می کنید که انسان بسیار فعالی هستید و قادر به انجام هر کاری می باشید.

افزایش سطح استروژن در بدن به شما احساس جذابیت و زنانگی بیشتر می دهد . در نتیجه هورمون استرس شما را سرکوب می کند، زیرا استروژن روی چگونگی کنترل احساساتتان توسط مغز تاثیر دارد. صورت شما در طول این لحظات درخشنده می شود و پوستتان نرم و صاف به نظر می رسد . احتمال اینکه جوش ها نیز از بین بروند، هم وجود دارد.

قاعدگی یک تجربه متفاوت است

بعضی از مردان از برقرار کردن رابطه جنسی با همسرشان در دوران قاعدگی اجتناب کنند اما مردان دیگری هستند که به این کار علاقه مند می باشند و راه های دیگری را برای لذت بردن با همسر را انتخاب می کنند . شما نیز می توانید با نوازش یا راه های دیگر جنسی از بودن در کنار همسرتان لذت ببرید.

قاعدگی به طور طبیعی بدن شما را پاکسازی می کند

سم زدایی سالم و نوشیدنی های پاک کننده بدن ، این روز ها رواج بسیار زیادی پیدا کرده اند. خوشبختانه شما نیز به عنوان یک خانم به طور منظم پریود می شوید که همین موضوع به پاکسازی بدن شما کمک می کند.

قاعدگی به خودی خود یک پاکسازی طبیعی می باشد. چرخه قاعدگی شما ، راه منحصر بفرد بدن برای پاکسازی می باشد . در دوران پریودی ، بدن شما آهن اضافه و غیر ضروری را دفع می کند.

در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کاهش پیدا می کند . البته که مصرف مکمل آهن در چنین شرایطی کمک کننده می باشد ، زیرا ممکن است بعضی از زنان به دلیل کمبود آهن با مشکلاتی مثل سرگیجه در دوران قاعدگی رو به رو شوند.

فواید پریود شدن

عمر طولانی تر از فواید قاعدگی است

پروسه قاعدگی فرآیند پیری را آهسته می کند . تا زمانی که شما پریود می شوید ، بدن تان آهن های اضافی را دفع می کند که یکی از اصلی ترین دلایل جوان نگه داشتن شما و طول عمر بیشتر نسبت به مردان می باشد.

طبق مطالعات انجام شده از دست دادن آهن به کاهش خطر سکته و بیماری های قلبی کمک می کند و در نتیجه راز عمر طولانی بستگی به جنسیت افراد دارد. پس قاعدگی اصلا چیز بدی نیست.

قاعدگی نرمال و طبیعی چیست؟

اغلب شنیده اید که سیکل منظم یک سیکل ۲۸ روزه می باشد . بسیاری از خانم ها بدنشان مانند یک ساعت دقیق کار می کند اما ممکن است سیکل قاعدگی برای بعضی از افراد متفاوت باشد و از یک تا سی و شش روز باشد . اگر این سیکل هم منظم اتفاق بیافتد، پس مشکلی وجود ندارد.

برای قاعدگی های نامنظم چه کاری انجام دهیم؟

اگر مبتلا به قاعدگی های نامنظم هستید ، بدن شما دچار یک بی تعادلی می باشد . در نتیجه باید به دنبال فرصتی باشید تا تعادل را در بدنتان به وجود بیاورید و از فواید چرخه قاعدگی برای بدن خود استفاده کنید.

بهتر است که هر ماه وضعیت هورمونی تناسلی، تیروئید، متابولیسم، سلامت استخوان ها را مورد بررسی قرار بدهید. قاعدگی منظم به معنای این است که آمادگی بارداری دارید.

همچنین می تواند در مورد سلامت دیگر قسمت های بدن شما نیز خبر بدهد. زیرا هر ماه ، قاعدگی شما به دلیل ارتباط بین مغز و تخمدان اتفاق می افتد. دو ناحیه از مغز ، هیپوتالاموس و غدد درون ریز دستور قاعدگی را صادر می کنند. در نتیجه باید به سلامت آنها توجه داشته باشید.

پریودهای نامنظم معمولاً چه اشکالاتی را نشان می دهند ؟

بی تعادلی هورمونی :

قاعدگی منظم به شما می گوید که بدن تان از لحاظ سطح هورمون های جنسی و تناسلی، در حالت طبیعی و نرمال قرار دارد. زمانی که هورمون ها تعادل داشته باشند ، احساس خوبی دارید، انرژی بالایی را احساس می کنید، خواب خوبی خواهید داشت و نسبت به رابطه جنسی میل خوبی دارید. زمانی که تحت استرس مداوم باشید، هورمون های شما از حالت تعادل خارج می شوند و پریود شما نامنظم می گردد.

علت قاعدگی های نامنظم

سلامت استخوان :

تعادل طبیعی در هورمون های جنسی استروژن، پروژسترون و تستوسترون به شما کمک می کند که از سلامت استخوان خود مطمئن باشید. همچنین از سلامت هورمون های دیگر مثل انسولین، تیروئید و پاراتیروئید و استرس نیز خبر می دهد. در حقیقت استخوان ها به شدت مشکلاتشان را با پریود نشان می دهند.

عملکرد تیروئید :

تیروئید در مرکز مغز قرار گرفته و یک نوع ایستگاه انتقال می باشد ، سرعت عملکرد سلول ها و غده ها در بدن را نیز کنترل می کند .همچنین بازیابی رشد و متابولیسم در سلول ها هم مربوط به تیروئید می شود.

زمانی که تیروئید شما فعالیت خوبی داشته باشد و عملکرد آن در سطح پایینی قرار گرفته باشد ، خستگی ، اضافه وزن، افسردگی ، کلسترول بالا و دیگر علائم بروز خواهند کرد اما اگر تیروئید شما سالم باشد، پریود شما منظم خواهد بود.

وزن مناسب :

بعضی از زنان دچار چربی های اضافه در اطراف کمر هستند و نشان دهنده این است که بی نظمی در هورمون های آن ها وجود دارد . بهتر است این افراد قبل از هر چیز به سطح استرس ، وضعیت عاطفی و رژیم غذایی خود توجه کنند.

عملکرد آدرنال :

زمانی که زیر فشار و استرس هستیم ، فرقی ندارد که این استرس شخصی ، کاری، مربوط به خطر خاص، محیط زندگی و غیره باشد در هر حال فعالیت آدرنال در مغز افزایش پیدا می کند و هورمون های استرس مثل کورتیزول تولید می کند که به شرایط خطرناک پاسخ دهند . این فعالیت ها باعث می شود که در قاعدگی ما مشکلاتی ایجاد گردد.

لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=1973
  • نویسنده : حسن
  • ارسال توسط :
  • منبع : نمناک
  • 659 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.