4

فشار خون بالا و سیر ربطی بهم دارند ؟

 • 04 ژانویه 2021 - 17:05
فشار خون بالا و سیر ربطی بهم دارند ؟
سیر دارای خواص فراوانی است و برای درمان بسیاری از بیماری ها از آن استفاده می شود. تحقیقاتی در خصوص تاثیرات سیر بر فشار خون بالا انجام شده است که نتایج جالبی داشته.

حقایقی جالب در راستای مطالعه علمی در مورد سیر برای فشار خون بالا

“مصرف یک حبه سیر روزانه می تواند زندگی شما را نجات دهد”. طبق مشاهدات ، افراد مبتلا به فشار خون بالا که روزانه به مدت ۵ ماه از مکمل های سیر استفاده می کردند، فشار خون آن ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود ، این امر دقیقا به همان میزان موثر بود که بیماران از داروهایی مانند مسدود کننده بتا و مهار کننده های آنژیوتانسیون استفاده می کردند.

فشار خون و سیر

با وجود این که تحقیقات قابل اعتماد هستند اما مجله های بسیاری مدعی اغراق آن هستند.

سیر

نتایج ۱۱ تحقیق متفاوت نشان داد که محصولات حاوی سیر بخصوص پودر سیر در مقایسه با قرص های دارونما اثر قابل توجهی در کاهش فشار خون داشتند.

این امر همچنان نیاز به بررسی مجدد دارد تا ثابت شود که مشتقات حاوی سیر نیز اثر قابل توجهی در کاهش فشار خون دارند یا خیر. بر این اساس افراد نباید صرفا از سیر به جای قرص های فشار خون استفاده کنند.

مطالعه علمی در مورد سیر برای فشار خون بالا چه نوع مطالعه ای است

این مطالعه یک بررسی منظم و متا آنالیز بود که به بررسی اثرات مشتقات سیر بر فشار خون می پرداخت . محققان در اکتبر سال ۲۰۰۷ پایگاه داده های الکترونیکی ادبیات علمی و پزشکی را جستجو کردند تا هر گونه مطالعات مرتبط را شناسایی کنند. آن ها همچنین به بررسی های سیستماتیک و متا آنالیز دیگری برای شناسایی سایر مطالعات بالقوه و مرتبط پرداختند.

از مطالعاتی که شناسایی کردند، محققان فقط کارآزمایی کنترل شده تصادفی (RCT) که به بررسی اثرات سیر بر فشار خون می پرداخت را انتخاب کردند که فقط اثرات سیر را با قرص های فشار خون غیرفعال (دارونما) مقایسه کرده بود. همچنین این که فشار خون براساس دو فاکتور اندازه گیری می شود.

فشار خون

فاکتور های اندازه گیری فشار خون:

 • فشار خون سیستولیک (SBP)
 • فشار خون دیاستولیک (DBP)

داده هایی که این معیارها را رعایت می کردند مورد توجه محققان واقع شدند.

آن ها کیفیت این مطالعات را با استفاده از معیارهای استاندارد داوری کردند و سپس از روش های آماری برای جمع آوری داده های حاصل از مطالعات با کیفیت کافی (متاآنالیز) استفاده کردند.

در این مطالعات افراد به دو دسته تقسیم می شدند:

 • افرادی که فشار خون طبیعی دارند ( فشار خون طبیعی فشار سیستولیک کم تر از ۱۴۰ میلی متر جیوه یا دیاستولیک کم تر از ۹۰ میلی متر جیوه)
 • افرادی که فشار خون بالا داشتند (فشار سیستولیک ۱۴۰ میلی متر جیوه یا بالاتر ویا فشار دیاستولیک ۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر).

محققان تجزیه و تحلیل جداگانه ای از این دو گروه انجام دادند. آن ها همچنین از روش های آماری برای بررسی رابطه بین شدت اثر و مدت زمان درمان، دوز، فشار خون اولیه افراد تحت مطالعه استفاده کردند.

فواید سیر

محققان از نتایج تحقیقات چه نتیجه ای به دست آوردند ؟

محققان به این نتیجه رسیدند که مشتقات سیر در کاهش فشار خون در افرادی که فشار خون بالایی دارند بهتر عمل می کند اما با این وجود آن ها بیان می کنند که آزمایشات دیگری برای ارزیابی این که آیا مشتقات سیرمی توانند جایگزین داروهای موجود برای فشار خون موجود باشند یا خیر، لازم است.

سازمان ملی بهداشت با توجه به بررسی نتایج مطالعات چه برداشتی کرده است ؟

این بررسی به خوبی انجام شده و شامل همه مطالعات شناخته شده درباره اثرات سیر بر فشار خون است. این نوع مطالعه می تواند به روشن شدن اختلافات بین مطالعات فردی کمک کند اما در هنگام تفسیر این مطالعه نکاتی وجود دارد :

 • اگرچه نویسندگان بیان کردند که کاهش فشار خون با مشتقات سیر مشابه مواردی است که در سایر مطالعات با داروهای فشار خون تجویز شده مشاهده می شود اما چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم این نوع مقایسه غیرمستقیم باید با احتیاط تفسیر شود. این امر بدان دلیل است که افراد تحت آزمایش در مطالعات مختلف ممکن است دارای ویژگی های متفاوتی باشند که می تواند نتایج را تحت تأثیر قرار دهد.
 • این تحقیق نشان می دهد که مشتقات سیر می تواند فشار خون را کاهش دهد اما باید توجه کرد که آیا این کاهش برای کاهش آسیب های قلبی عروقی مانند حمله قلبی (یکی از دلایل درمان فشار خون بالا) کافی است یا خیر.

مشتقات سیر

 • در این بررسی هیچ تأثیر منفی در مصرف مشتقات سیر مشاهده نشده است.
 • از آن جا که مشتقات سیر مشمول مقررات یکسانی در مقایسه با دارو های فشار خون نمی شود بنابراین ممکن است حاوی غلظت های مختلف به همراه سایر ترکیباتی باشد که به معنای اثربخشی آن ها می باشد. این مطالعه همچنین به بررسی اثرات مصرف سیر نپرداخته است زیرا سیر بخشی از رژیم غذایی است و ممکن است اثر سیر پخته شده متفاوت باشد و گرم کردن آن می تواند اثربخشی آن را کاهش دهد.

به دلیل آن که شواهد لازم در مورد مقایسه اثربخشی مشتقات سیر با داروهای موجود برای فشار خون وجود ندارد پس افراد نباید به جای استفاده از قرص ها به سمت سیر و مشتقات آن بروند و باید در این باره با پزشک مشورت کرد.

دکتر

سایر نکات :

سیر هیچ ضرری نخواهد داشت و ممکن است اثربخشی های دیگری نیز داشته باشد اما اگر شما یا شریک زندگی تان سیر را نمی پسندید، می توانید روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی را امتحان کنید، که قطعاً موثر خواهد بود.

لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=2590
 • نویسنده : حسن
 • ارسال توسط :
 • منبع : نمناک
 • 244 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.