1

بلایی که ۲۰ دقیقه بعد خوردن نوشابه در بدن رخ می دهد!

  • 03 ژانویه 2021 - 17:16
بلایی که ۲۰ دقیقه بعد خوردن نوشابه در بدن رخ می دهد!
دقایقی بعد از خوردن نوشابه قندخون به حدی افزایش می یابد که کبد مجبور می شود بیشتر این قند را به چربی تبدیل کند در نتیجه باعث افزایش چربی بدن می شود.

 نابودی بدن با خوردن نوشابه و عوارض مصرف این نوشیدنی پرخطر

نوشابه یکی از نوشیدنی های صنعتی است که آمار مصرف بالایی در جهان دارد حال آنکه همین نوشیدنی پر طرفدار بخش هایی از بدن را از بین می برد که ما در طول عمرمان به آنها خیلی احتیاج داریم.

خوردن نوشابه

چگونه، نوشیدن نوشابه بر روی بدن شما تاثیر می گذارد؟!

نوشیدنی های قندی به عنوان عامل اصلی مشکلات سلامتی مثل چاقی، دیابت نوع ۲ و پوسیدگی دندان در نظر گرفته می شوند اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که این نوشیدنی ها بعد از مصرف چه عملکردی بر روی بدن شما انجام می دهند؟

طبق آمار مراکز کنترل و پیش گیری بیماری ها (CDC)، حدود نیمی از مردم در هر روز، نوشیدنی های قندی می نوشند و مصرف این نوشیدنی ها در بین نوجوانان و جوانان بسیار بالا است.

مضرات نوشابه

خوردن نوشابه باعث چه تغییری در بدن می شود؟

بلایی که با خوردن نوشابه بر سرمان می آید!

تقریباً ۱۰ قاشق چای خوری شکر در یک قوطی نوشابه وجود دارد. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که هر روز بیشتر از ۶ قاشق چای خوری شکر مصرف نکنید، به این معنی که نوشیدن فقط یک نوشابه در روز می تواند برای ما کاملا مضر باشد به این ترتیب، تعجبی ندارد که مصرف نوشیدنی های شیرین با مجموعه ای از مشکلات سلامتی مرتبط است.

طبق گزارشات، افرادی که روزانه ۱ تا ۲ قوطی نوشیدنی های قندی می نوشند، ۲۶ درصد بیشتر احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را دارند و ماه گذشته گزارش شد و در مطالعه ای ادعا می کنند که ۱۸۴٫۰۰۰ مرگ و میر جهانی در هر سال برای مصرف نوشیدنی های شیرین اتفاق می افتد.

نوشابه قابل مقایسه با هروئین است، به این دلیل که چگونه و بر کدام بخش های بدن را تحریک می کند.قند فشرده نوشابه، نتیجه محتوای بالای شکر است که به محض ورود برای بدن ما تهدید آمیز است.

با این حال، فسفریک اسید موجود در این نوشیدنی باعث ایجاد شیرینی می شود و ما را قادر می سازد تا کم آب بخوریم.

چاقی با نوشابه

خوردن نوشابه چه عوارضی دارد؟

اتفاق خطرناک و بدی که بعد از مصرف نوشابه در بدن رخ می دهد

سطح قند خون در عرض ۲۰ دقیقه پس از نوشیدن نوشابه به طور چشمگیری افزایش می یابد. سپس کبد، مقدار زیاد شکر را به چربی تبدیل می کند.

در عرض ۴۰ دقیقه بدن همه کافئین را از نوشابه جذب کرده و باعث انبساط مردمک چشم و افزایش فشار خون شده است. در این نقطه، گیرنده های آدنوزین در مغز مسدود شده اند و از خستگی جلوگیری می کنند.

پنج دقیقه بعد، ترشح دوپامین – یک انتقال دهنده عصبی که به کنترل لذت و مراکز پاداش مغز کمک می کند افزایش می یابد. روشی که نوشابه این مراکز را تحریک می کند، قابل مقایسه با اثرات هروئین است و باعث می شود که بدن ما بیشتر این نوشیدنی را طلب کند.

یک ساعت پس از نوشیدن آن، یک افت کاهش قند شروع خواهد شد و باعث حساسیت و خواب آلودگی می شود. علاوه بر این، آب از طریق ادرار، همراه با مواد مغذی که برای سلامتی مهم هستند، از بدن بیرون می روند.

ضرر نوشابه

ضررهای حاصل از خوردن نوشابه

خوردن نوشابه چه مضراتی دارد؟

اینفوگرافیک تنها برای نوشابه قابل استفاده نیست، بلکه برای همه نوشیدنی های کافئینی می باشد. نوشابه فقط حاوی فروکتوز نیست، بلکه نمک و کافئین بسیار بالایی هم دارد.

مصرف منظم این مواد در مقادیر بالا، ممکن است که منجر به فشار خون بالا، بیماری های قلبی، دیابت و چاقی شود. با این وجود، مصرف مقدار کم آن مشکلی ایجاد نمی کند و باعث آسیب جدی نمی شود.

یکی از سخنگویان “کوکاکولا” می گوید که این نوشیدنی ” کاملاً برای نوشیدن امن است و می تواند به عنوان بخشی از رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی سالم مورد استفاده قرار گیرد.”

در ماه اوت، اینفوگرافیک دیگری معروف شد و افشا کرد که چگونه نوشیدنی های انرژی بدن را ظرف ۲۴ ساعت نوشیدن آن ها تحت تاثیر قرار می دهد.

مواد نوشابه

خوردن نوشابه چه آسیبی به بدن می زند؟

از ۱۰ دقیقه تا ۲ ساعت بعد از خوردن نوشابه در بدن چه خبر است؟

زمانی که کسی یک قوطی نوشابه و یا هر نوشیدنی شکری مشابه را می نوشد، ببینید چه اتفاقی می افتد.

۱٫ در ۱۰ دقیقه اول بعد از خوردن نوشابه:

۱۰ قاشق چای خوری شکر به سیستم ایمنی بدن شما می رسد. (۱۰۰ % از مصرف روزانه توصیه شده) و فوراً از مزه و شیرینی شدید آن استفراغ نمی کنید، زیرا فسفریک اسید و دیگر طعم دهنده های آن، به شما این اجازه را می دهند که آن را پایین نگه دارید.

۲٫ در ۲۰ دقیقه بعد از خوردن نوشابه :

افزایش شدید قند خون، باعث ترکیدن و پخش شدن انسولین می شود. کبد با تبدیل کردن هر نوع شکری که می تواند به چربی تبدیل شود، به این کار پاسخ می دهد.

در حیوانات، یا حداقل در موش های آزمایشگاهی، مشخص است که اگر فروکتوز به میزان کافی و با سرعت به کبد برسد، کبد آن را به میزانی چربی تبدیل می کند.

این، باعث می شود که یک وضعیت شناخته شده به عنوان مقاومت انسولین، که در حال حاضر مشکل اصلی چاقی است، و نقص اساسی در بیماری قلبی و در نوع دیابت نوع ۲ که در افراد چاق شایع است، اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است نقص اساسی در بسیاری از سرطان ها نیز باشد.

تاثیر نوشابه

عوارض خوردن نوشابه و آسیب های آن

۳٫ در ۴۰ دقیقه بعد از خوردن نوشابه :

جذب کافئین کامل شده است. مردمک چشم شما گشاد می شود، فشار خون افزایش می یابد،و به عنوان پاسخی جریان قند خون را بیشتر می کند. گیرنده های آدنوزین در مغز شما در حال حاضر مانع جلوگیری از خواب آلودگی می شوند.

۴٫ در ۴۵ دقیقه بعد از خوردن نوشابه :

بدن شما ترشح دوپامین را بالا می برد و مراکز لذت مغز شما را تحریک می کند. این همان اتفافی است که هروئین نیز بر روی بدن ایجاد می کند. کافئین، دارای خاصیت آنکسیولیتیک قوی و اثر روانشناسی با فعال سازی گیرنده های μ – افیونی است.

۵٫در ۶۰ دقیقه بعد از خوردن نوشابه :

فسفریک اسید، کلسیم، منیزیم و روی در روده، متابولیسم را تقویت می کند. این ترکیب با دوزهای بالای شکر و شیرین کننده های مصنوعی همراه است که افزایش ترشح کلسیم را نیز افزایش می دهد.

سردرد بعد از خوردن نوشابه

اتفاقاتی که بعد از خوردن نوشابه می افتد

۶٫در ۷۵دقیقه بعد خوردن نوشابه :

ویژگی های دیورتیک کافئین باعث می شود که ادرار کنید. خروجی کامل ادرار شامل آب، کلسیم، منیزیم، سدیم، کلرید، پتاسیم و کراتینین می باشد و دو ساعت پس از مصرف کافئین، در مقایسه با نوشیدنی افزایش می یابد.

۷٫در ۹۰ دقیقه بعد از خوردن نوشابه :

وقتی که نوشابه می نوشید بدنتان شروع به کاهش قند خواهد کرد. چنانچه در بخش قبلی سلامت نمناک و در مطلب عوارض و مضررات نوشابه گفته شد ممکن است کج خلق و یا تنبل شوید. شما هم همین الان تمام آبی که در “نوشابه” وجود داشت را خالی کردید. اما قبل از اینکه بدن بتواند مواد مغذی ارزشمند آن را برای چیزهایی مانند گوارش یا استخوان ها و دندان های قوی استفاده کند، همه آنها با ادرار از بین رفته اند.

لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=2521
  • نویسنده : مجید
  • ارسال توسط :
  • منبع : namnak
  • 338 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.