3

فایده و خاصیت مهم دانه های گوجه فرنگی

  • 06 ژانویه 2021 - 13:01
فایده و خاصیت مهم دانه های گوجه فرنگی
دانه های گوجه فرنگی دارای خواص و فواید بسیار مناسبی است، از خواص دانه های گوجه فرنگی می توان به کاهش فشار خون، جلوگیری از بیماری قلبی و بهبود بینایی نیز اشاره کرد.

خواص دانه های گوجه فرنگی

به عنوان یک قسمت مهم بیشتر غذاها، گوجه ها فواید بسیاری را برای سلامتی به اضافه خاصیت چاشنی خود؛ فراهم می کنند. علاوه بر فوایدی که می توانید از این گیاه به دست آورید، دانه های گوجه فرنگی نیز حاوی برخی فواید است که در این بخش از سلامت اپاراتمی به آنها پرداخته ایم.

خواص دانه گوجه فرنگی

محتوای مغذی دانه های گوجه فرنگی

دلیل فواید دانه های گوجه فرنگی به علت محتوای مواد معدنی، ویتامین ها و دیگر ترکیبات مغذی موجود در دانه ها است که ظرفیت خوبی را برای درمان و جلوگیری از برخی بیماری ها که مضر می باشند، دارا می باشند. اگر اخیرا گوجه فرنگی خورده اید و سپس مطالب این مقاله را مطالعه کرده اید، مطمئن باشید که دانه گوجه فرنگی نیز مصرف نموده اید.

فواید و خواص دانه های گوجه فرنگی

کاهش کلسترول:

کلسترول یک مشکل رایجی است که بسیاری با آن مواجه هستند. برخی با توجه به عادات و سبک زندگی غلط به مشکلات ناشی از افزایش کلسترول دچار می شوند.

اگر شما مشکل ناشی از کلسترول دارید، شما می توانید با کمک دانه های گوجه فرنگی آن را کاهش دهید. این کاهش به علت این است که دانه های گوجه فرنگی دارای فیبر و نیاسین هستند که نقش مهمی در کاهش کلسترول بد دارند.

دانه گوجه فرنگی

دانه های گوجه فرنگی برای کاهش کلسترول

دانه های گوجه فرنگی برای کاهش فشار خون:

مصرف دانه های گوجه فرنگی یکی از روش های کاهش فشار خون بالا است چرا که دانه های گوجه فرنگی یکی از درمان های طبیعی فشار خون بالا می باشد. محتوای لیکوپن موجود در دانه های گوجه فرنگی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. علاوه بر آن جهت کنترل مداوم فشار خون، توصیه می شود که دانه های گوجه فرنگی مصرف کنید.

ضد التهاب بودن دانه گوجه فرنگی:

یکی از تاثیرات رادیکال های آزاد بر روی بدن ایجاد التهاب است. دانه های گوجه فرنگی می توانند بر التهاب غلبه کنند. دانه های گوجه فرنگی حاوی لیکوپن و بتا کاروتن می باشند که این مواد در کاهش مشکلات ناشی از التهاب نقش ایفا می کنند. دانه های گوجه فرنگی می توانند مانع از التهاب و درمان موثر آن شوند و مانع از احتمال ابتلا به بیماری های خطرناک مانند آلزایمر شوند.

دانه گوجه فرنگی برای افزایش ایمنی بدن:

یکی از راه های افزایش کلی ایمنی بدن مصرف دانه های گوجه فرنگی است. محتوای آنتی اکسیدانی آن برای ارتقای ایمنی مفید است. ایمنی ارتقا یافته برای جلوگیری از بیماری هایی مانند سرما خوردگی و آنفولانزا مفید است.

دانه های گوجه فرنگی برای جلوگیری از بیماری قلبی:

دانه های گوجه فرنگی همچنین فوایدی در جلوگیری از بیماری های قلبی دارند. چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره کرده ایم از آنجا که این دانه ها حاوی مواد مغذی همچون B6، پتاسیم و فولات است که این مواد در کمک به کاهش مشکلات ناشی از فشار خون مزمن و کاهش ریسک بیماری های قلبی موثرند. یکی از این فواید، مصرف دانه های گوجه فرنگی است که از بیماری هایی مانند حملات قلبی و سکته قلبی ممانعت می کند.

دانه گوجه فرنگی

جلوگیری از بیماری های قلبی با دانه های گوجه فرنگی

دانه های گوجه فرنگی برای جلوگیری از آسیب سلولی:

یکی از اثرات مضر رادیکال های آزاد برای بدن از بین بردن سلول است که منجر به ایجاد سرطان می شود. لیکوپن موجود در دانه های گوجه فرنگی به مانند یک آنتی اکسیدان عمل کرده و نقش عمده ای در مبارزه با رادیکال های آزاد داشته و می تواند از آسیب های سلولی و در نتیجه از تشکیل توده های سرطانی در بدن جلوگیری کند.

دانه گوجه فرنگی برای جلوگیری از لخته های خونی:

یکی از خطرات جذب که سلامتی را تهدید می کند، لخته شدن خون است. یکی از راه های جلوگیری از تشکیل لخته های خونی، مصرف دانه های گوجه فرنگی است.

استخوان های سالم:

ویتامین کا و کلسیم یکی از مواد مغذی موجود در دانه های گوجه فرنگی است. ویتامین کا و کلسیم عمده ترکیباتی هستند که از سلامتی استخوان ها پشتیبانی می کنند. ویتامین کا جهت کمک به استحکام استخوان ها مفید است. یکی از فواید کلسیم نیز بهبود کلی سلامت استخوان است.

دانه های گوجه فرنگی برای بهبود بینایی:

دانه های گوجه فرنگی حاوی ویتامین آ هستند. فایده عمده ویتامین آ تغذیه چشم ها است.

 فواید دانه گوجه فرنگی

دانه های داخل گوجه فرنگی

جایگزین طبیعی برای آسپرین:

آسپرین اغلب برای بهبود جریان خون استفاده می شود. هر چند، استفاده از آسپرین می تواند منجر به عوارض جانبی همچون خونریزی داخلی شود. دانه های گوجه فرنگی یک جایگزین طبیعی به جای آسپرین است. دانه های گوجه فرنگی سه ساعت بعد از مصرف در تنظیم گردش خون تاثیر دارند. این فایده تا ۱۸ ساعت نیز حس می شود. بر خلاف آسپرین؛ دانه های گوجه فرنگی جریان خون را تنظیم می کنند بدون اینکه عوارض جانبی داشته باشند.

دانه های گوجه فرنگی مناسب برای گوارش:

دانه های گوجه فرنگی سرشار از فیبر است که به هضم آسان غذا کمک می کند. در کنار این خاصیت دانه های گوجه فرنگی همچنین حاوی آمینو اسیدهای قابل گوارش است که فرآیند گوارش را بهبود می دهد.

دانه های گوجه فرنگی برای بهبود سلامت پوست:

به علت محتوای غنی ویتامین ث موجود در دانه های گوجه فرنگی، پوست شما مستعد چین و چروک کمتری خواهد بود و سیمای بی عیب و نقص خواهید داشت.

استعمال دخانیات:

آثار بیماری زای دخانیات می تواند با مصرف دانه های گوجه فرنگی کاهش یابد. استعمال دخانیات می تواند منجر به لخته ی خون و چسبندگی گلبول های قرمز خون شود که می تواند با مصرف منظم دانه های گوجه درمان شود.

 مصرف دانه گوجه فرنگی

تمام خواص و عوارض دانه های گوجه فرنگی

روغن دانه گوجه فرنگی برای درخشش پوست و استحکام مو

روغن دانه فرنگی پوست را تازه، سرخ گون و درخشان می کند و چون حاوی ویتامین ای است زخم ها را به سرعت ترمیم می کند. همچنین چین و چروک ها را درمان و لکه های ناشی از پیری را محو می کند. آفتاب سوختگی را ترمیم، ساقه مو را تقویت و سلولیت را پاک و آثار کشیدگی را نیز کاهش می دهد. اگزما، پسوریازیس و التهاب را نیز التیام می دهد. لب های خشک و پوست های زخمی را مرطوب می کند.

عوارض جانبی دانه های گوجه فرنگی

هر چیزی که برای بدن مفید باشد قطعا مضراتی نیز دارد. این موضوع در مورد دانه های گوجه فرنگی نیز صدق می کند.

مضرات دانه گوجه فرنگی برای سنگ کلیه:

دانه های گوجه فرنگی می توانند وضعیت سنگ کلیه را وخیم تر کند. گرچه این موضوع نمای علمی ندارد که دانه های گوجه فرنگی سنگ کلیه را گسترش می دهند، بلکه اثبات شده است که دانه های گوجه فرنگی می توانند سنگ کلیه را تنها در افراد مبتلا به آن وخیم تر کنند. دانه های گوجه فرنگی به علت داشتن محتوای اگزالاتی برای کلیه ها مضر است. این ماده باعث تجمع کلسیم در کلیه می شود. در بعضی موارد این موضوع باعث بزرگتر شدن سنگ کلیه می شود. افراد مبتلا به سنگ کلیه باید از مصرف آن پرهیز کنند.

دیورتیکولیت روده:

دانه های گوجه فرنگی ممکن است باعث دیورتیکولیت روده شود هرچند این موضوع فاقد اثبات علمی است. افرادی که از این اختلال رنج می برند نباید از دانه های گوجه فرنگی استفاده کنند. این موضوع به صورت رایج وجود ندارد و بلکه بیشتر در افرادی که با مصرف دانه های گوجه فرنگی دچار التهاب روده می شوند وجود دارد.

برای آنهایی که تحت عمل جراحی قرار میگیرند و دارای مشکل رقیق بودن خون هستند، مصرف دانه های گوجه فرنگی سفارش نمی شود. به این علت که دانه های گوجه فرنگی خاصیت ضد انعقاد خون داشته و منجر به مشکل شدن لختگی خون می شوند. علاوه بر آن، در بعضی موارد گزارش شده است که مصرف دانه های گوجه فرنگی ممکن است باعث ورم یا زخم معده شود.

لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=2702
  • نویسنده : حسن
  • ارسال توسط :
  • منبع : نمناک
  • 411 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.