22

همه ی ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوستند+ تصاویر

  • 17 دسامبر 2020 - 17:49
همه ی ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوستند+ تصاویر
در یک گزارش کامل تمام افرادی که برای حضور در فیلم ها و مجموعه های شبکه GEM از ایران رفتند و بازیگرانی که با کشف حجاب به این گروه ملحق شدند را معرفی خواهیم کرد.

همه آنهایی که به شبکه GEM رفتند

از عوامل پشت صحنه تا بازیگرانی که جلوی دوربین ایفای نقش می کردند هر کدام به یک وسیله ای و با وعده های مختلف برای بازی در مجموعه های شبکه GEM ایران را ترک کردند. حضور مهدی مظلومی به عنوان کارگردان در ترکیه و در ادامه انتشار خبر کارگردانی سعید ابراهیمی فر سازنده فیلمی چون «نار و نی» در این شبکه نشان داد قصد مسئولان این شبکه برای جذب سینماگران ایرانی جدی است.
این جدیت زمانی بیشتر روشن شد که اسامی برخی از بازیگران ترک وطن کرده نیز به میان آمد، از چکامه چمن ماه تا مانی کسرائیان، صدف طاهریان و رابعه اسکویی.
این خبرها در پاییز ۹۴ منتشر می شد و همان زمان بود که سایت های ترکیه ای با پوشش نشست خبری مسئولان شبکه تلویزیونی جم خبر تولید بیش از ۱۰۰ فیلم و سریال را در این شبکه منتشر کردند؛ سریال ها و فیلم هایی که قرار بود در مدت یک سال تولید شوند.
همین اخبار و قطعا ارتباط هایی که از ترکیه با بازیگران در ایران برقرار می شد زمینه سفر گروهی از بازیگران ایرانی را به ترکیه فراهم کرد و جو رفتن به ترکیه چنان در میان جمعی از سینماگران و سریال و تله فیلم سازان گرفته که خبرهایی از سفر برخی افراد پشت دوربین هم منتشر می شود.
در ادامه مروری بر اسامی بازیگران و کارگردانانی صورت می گیرد که ایران را به مقصد ترکیه برای بازیگری و کارگردانی در شبکه جم ترک کردند.

کارگردانان و عوامل پشت دوربین ایرانی در شبکه GEM

می توان کارگردانان را نخستین گروه سینماگران مهاجر ایرانی به ترکیه دانست. محمدتقی راوندی و مهدی مظلومی اولین گروه کارگردانان ایرانی حاضر در ترکیه بودند. همانطور که تصور می شد وسوسه کار در کشوری دیگر فقط محدودی به کارگردانان نشد و به مرور عوامل دیگر پشت دوربین هم سر از ترکیه درآوردند.
مهدی مظلومی
شبکه GEM

مهدی مظلومی از جمله کارگردانان شناخته شده و با سابقه در ایران بود که به ترکیه رفت و البته فعالیت بیشتری از سایرین در مدت حضور خود در ترکیه داشته است. مظلومی بالاخره در دی ماه سال گذشته بعد از انتشار خبرهایی در گوشه و کنار از مهاجرت او با نوشتن متنی به این شرح در فیس بوک، روشن کرد همه آنچه درباره حضور او در ترکیه شنیده می شود شایعه نیست:«من فیلمسازم…من مرز نمیشناسم…من برده افکار خاص نیستم…هرجا بتوانم با فیلمم حرف بزنم فیلم میسازم…

من نه اهل سیاستم، نه مذهب،نه با کسی مشکلی دارم ونه نسبت به کسی عقده ای…من فیلمسازم پس هر کجای این جهان بتوانم فیلم میسازم… برای من مهم نیست نشریات و تفکرات زرد درباره ام چه قضاوت میکنند… برای من حرفی که میزنم مهم است و کسانی که فضای آزاد برای حرف زدن فراهم میکنند…من با افتخار به عنوان یک ایرانی فیلم میسازم…من از انسانیت ، از عشق، از تلخی جنگ حرف میزنم…فیلمهایی که هیچ وقت اجازه ساخت ندادند رو میسازم…چون من یک فیلمسازم… .»

مظلومی که در ایران با مجموعه های تلویزیونی «بدون شرح»، «کمربندها را ببندیم» و «بانکی ها» و چند فیلم در شبکه نمایش خانگی از جمله «سیگنال» شناحته می شود، در مدت حضور خود در ترکیه فیلم های تلویزیونی «ماگنولیا»، «منو تنها نذار»، «پیاده روهای خالی»، «ساحل تا دریا» و همچنین سریال «شهر قشنگ» را کارگردانی کرده است.

ملودرام، تم مشترک تمامی فیلم های تلویزیونی است که مظلومی کارگردانی کرده است و در مورد سریال سازی نیز تلاش شده در فضایی نزدیک به سریال های ترکیه ای کار را پیش ببرد.

ایمان تحسین
ایمان تحسین که در ایران به عنوان ایمان تحسین زاده شناخته می شد، این روزها در ترکیه در شبکه جم مشغول به کار است.
شبکه GEM
«اوتوپیا» کاری است که او برای این شبکه تولید کرده است. او به همراه همسر خود سارا نصرآبادی به ترکیه رفته و نصیرزاده در جریان نگارش فیلمنامه «اوتوپیا» با تحسین همکاری داشته است. نصرآبادی در ایران به عنوان صداگذار فعالیت می کرد و سال ۹۱ به عنوان کاندیدای دریافت جایزه از جشنواره فیلم های مستند سینماحقیقت معرفی شده بود.
تحسین پیش از این در ایران فیلمی به عنوان «Ctrl+C» ساخته بود. فیلمی که به گفته این کارگردان داستان عملیات خرابکاری در ۲۰ سال آینده خاورمیانه است. او همچنین فیلم مستند «۱۰۳۰» را نیز ساخته است.
افشین علیزاده
افشین علیزاده در ایران به عنوان کارگردان و فیلمبردار مشغول به کار بود و به نظر می رسد همین زمینه کاری را در ترکیه نیز پیش گرفته است.
شبکه GEM

او به عنوان مدیر فیلمبرداری و کارگردان در ساخت «ترنج» با بازی رامسین کبریتی و چکامه چمن ماه حضور دارد.او پیش از ترک ایران به عنوان فیلمبرداری بیش از ۲۰ فیلم سینمایی در ایران و خارج از ایران فعال بود و تصویربرداری بیش از ۷۰ تله فیلم و سریال برای شبکه های مختلف انجام داده است. او همچنین تله فیلم هایی نیز در ایران ساخته بود.

سعید ابراهیمی فر
سعید ابراهیمی فر کارگردان فیلم هایی چون «نارونی»، «تکدرخت ها» و مواجهه» که در سال های اخیر در زمینه بازیگری نیز در ایران فعال بود و در «ماهی و گربه»، «یک شب»، «سیزده ۵۹»، «اشکان، انگشتر متبرک…»، «جینگو» و چندین اثر دیگر بازی کرده بود، در ترکیه «آبی عشق» و «سین دخت» را مقابل دوربین برد. او همچنین ساخت فیلم «ملودی باران» را نیز آغاز کرده است.

ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست
 محمد تقی راوندی 
یکی از نخستین کارگردانان ایرانی که به شبکه جم پیوست محمدتقی راوندی بود. او در ایران بیش از آنکه فیلم سینمایی ساخته باشد به عنوان کارگردان فیلم های تلویزیونی معرفی می شد و همین راه را هم در شبکه جم در پیش گرفته و فیلم های تلویزیونی و سریال برای این شبکه می سازد. یکی از کارهایی که به کارگردانی او از جم پخش شده سریال «زمین ناهموار» است.
ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست

محسن ربیعی
ساخت تله فیلم های «بازنشسته ها»، «زخم عشق» و «راز خانه بهجت» آن چیزی است که مخاطبان ایرانی از محسن ربیعی در مقام کارگردان در ایران به خاطر دارند. حالا او هم به ترکیه رفته و به عنوان اولین همکاری خود با شبکه جم «سال های عاشقی» را مقابل دوربین برده است.

ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست

احمدرضا گرشاسبی
خروج احمدرضا گرشاسبی از ایران و پیوستن او به شبکه جم اتفاقی بود که توقع آن نمی رفت. او در سال ۱۳۹۳ فیلمی به نام «اینجا شهر دیگریست» با موضوعی مذهبی ساخته بود، و همچنین به عنوان سازنده فیلم هایی چون «اُمنفی»، «بانی چاو»، «دره هزار فانوس» و «دریا برای تو» شناخته می شد، فیلم هایی که در میان آن ها تولیداتی با موضوعات ارزشی و دفاع مقدس هم دیده می شود.

ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست

گرشاسبی که فارغ التحصیل کارگردانی سینما از دانشگاه هنر است، بعد از حضور در ترکیه وارد مسیر فیلمسازی در شبکه جم شده است. «ملاقات در مه» از جمله فیلم هایی است که او برای شبکه جم و با بازی رامسین کبریتی، سارا باهنر، پریسا وظیفه دوست و کسرا رئوفی کارگردانی کرده است.

عباس مرادیان
مدت زیادی از ورود عباس مرادیان به سینمای ایران نمی گذشت که او ترجیح داد راه خود را از این سینما جدا کند و مسیر دیگری پیش بگیرد. او که به عنوان کارگردان «مامان بهروز منو زد» و «دلقک ها» شناخته می شد، تلاش کرده بود با فیلمی به نام «آلما» در دور قبلی جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشد که موفق نشد. او بعد از ساخت سه فیلم بلند سینمایی راهی ترکیه شد تا شانس خود را در فیلمسازی در فضایی دیگر امتحان کند.
ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست
 مسعود فیروزه 

مسعود فیروزه در ایران در مقام مدیرتولید آثار سینمایی در فیلم هایی چون «تاج محل»، «یه حبه قند» و «مزار شریف» حضور داشت. او نیز با ترک ایران به شبکه جم پیوسته است. رفتن فیروزه نشان می دهد غیر از بازیگران و کارگردانان برخی دیگر از عوامل تولید فیلم های سینمایی نیز رویاهای خود را به جم گره زده اند.

ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست

بازیگرانی ایرانی که به شبکه GEM پیوستند

بیکاری در ایران و یا تمایل به کار در فضایی متفاوت همگی از مواردی اند که به عنوان دلیل مهاجرت بازیگران ایرانی به ترکیه از آن یاد می شود، گروهی که آغازگران مسیر آنان چکامه چمن ماه و مانی کسرائیان بودند.

چکامه چمن ماه و مانی کسرائیان
نتشار عکس بدون پوشش متعارف در ایران از چکامه چمن ماه در شبکه های مجازی روشن کرد صحبت هایی که درباره خروج او از ایران شنیده می شود، چندان دور از واقعیت نیست تا اینکه به فاصله کوتاهی عکس هایی از حضور او مقابل دوبین در ترکیه منتشر شد و سپس تیزرهای فیلم تلویزیونی «آبی عشق» انتشار پیدا کرد. «اوتوپیا» و «ماگنولیا» از دیگر کارهایی هستند که چمن ماه در آن ها نقش آفرینی کرده است.

ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست

چمن ماه در فیلم «آبی عشق» و «منو تنها نذار»که به عنوان فیلم جنایی و عاشقانه معرفی می شود با مانی کسرائیان همبازی شده بود و این حضور اثبات وداع دو بازیگر جوان با سینما و تلویزیون ایران بود؛ دو بازیگری که البته در سال های اخیر چندان فعال نبودند.
چمن ماه در سال های اخیر در فیلم هایی چون «پایان نامه» و «گیرنده» ظاهر شده بود و «بودن یا نبودن»، «سهراب»، «بانوی کوچک»، «جایی دیگر»، «شکلات»، «گهواره ای برای مادر» و «اعترافات ذهن خطرناک من» را در ایران بازی کرده بود. مانی کسرائیان نیز «بانوی اردیبهشت»، «عشق طاهر»، «هفت پرده»، «مانی و ندا» و «داستان یک شهر» را در کارنامه داشت بعد از ۱۰ سال دوری از سینما در سال ۱۳۹۲ در فیلم «ساکن طبقه وسط» به کارگردانی شهاب حسینی ظاهر شده بود. او در فیلم «سال های عاشقی» محسن ربیعی نیز بازی می کند.

ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست
رابعه اسکویی

رابعه اسکویی در فیلم تلویزیونی «پیاده روهای خالی» به کارگردانی مهدی مظلومی در نقش زنی که قدرت تکلم خود را از دست داده بود بازی کرد. این نخستین حضور او در یکی از محصولات شبکه جم بعد از خروج از ایران بود.

اسکویی که اتفاقا از بازیگران مکمل پرکار ایران محسوب می شد، کارنامه ای شامل بیش از ۲۰ فیلم سینمایی و نزدیک ۱۰ سریال را طی ۱۷ سال فعالیت داشت. «سگ کشی»، «پوپک و مش ماشاالله »، «میزاک»، «شیرتوشیر»و … در رزومه او دیده می شود.

ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست
او در سال های اخیر در فیلم هایی که برای شبکه نمایش خانگی تولید می شد، حضوری پررنگ داشت. از جمله آخرین کارهای او در سینمای ایران می توان به «نیمه شب اتفاق افتاد» به کارگردانی تینا پاکروان و «یحیی سکوت نکرد» ساخته کاوه ابراهیم پور اشاره کرد. او فیلم «تمام من» را نیز در شبکه جم بازی کرده است.
صدف طاهریان
صدف طاهریان را هم می توان جزو نخستین گروه بازیگران مهاجر ایرانی به جم دانست. او تقریبا همزمان با اسکویی از ایران خارج شد و تاکنون بیش از آنکه کاری با بازی او به نمایش درآمده باشد، عکس های او در خارج از کشور در شبکه های مجازی انتشار یافته است.
ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست

از او به عنوان بازیگر «زمین ناهموار» به کارگردانی راوندی یاد شده است. بازی در فیلم های سینمایی «عصر یخبندان»، «هیچ کجا، هیچ کس» و «پس کوچه های شمرون» از جمله حضورهای طاهریان در سینمای ایران محسوب می شوند.

بنیامین احمدی
حضور یکی از بازیگران فیلم سینمایی «چ» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در شبکه جم نیز از دیگر اخباری بود که در رسانه ها به صورت گسترده مورد توجه قرار گرفت.
ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست
این بار نام بنیامین احمدی به میان آمده بود؛ بازیگری که در فیلم سینمایی «چ» با حاتمی کیا همکاری کرده بود و حالا برای آنکه مقابل دوربین مظلومی قرار بگیرد و با چکامه چمن ماه و رابعه اسکویی همبازی شود به ترکیه رفته بود. او در فیلم تلویزیونی «پیاده روهای خالی» نقش آفرینی کرد و از بازیگران «ماگنولیا» ست.
رامسین کبریتی
رامسین کبریتی که در سال های اخیر به واسطه بازی در مجموعه تلویزیونی «ستایش» بیشتر شناخته شد، یکی دیگر از بازیگرانی بود که راهی شبکه جم شد. «ولایت عشق»، «تنهاترین سردار»، «شب دهم» و «مدار صفر درجه» از دیگر سریال هایی بودند که کبریتی در آن ها نقشی ایفا کرده بود. این بازیگر اواخر دهه ۷۰ و به واسطه بازی در فیلم هایی که محبوب جوانان آن سال ها بود چون «شب های تهران»، «پس کوچه های شمرون» و «آواز قو» وارد سینما شد.
ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست
مدتی بعد از خروج کبریتی از کشور، فریبا نادری همبازی او در سریال «ستایش» اعلام کرد کبریتی به دلیل مشکلات مالی و نبود درآمد برای بازیگران در ایران، کشور را ترک کرده است. کبریتی در «ملاقات در مه» به کارگردانی احمد گرشاسبی بازی کرده است.
بهارک صالح نیا

در ادامه جریان خروج بازیگران از ایران، یکی از بازیگران «یتیم خانه ایران» تازه ترین ساخته ابوالقاسم طالبی هم راهی ترکیه شد. بهارک صالح نیا که بعد از رسیدن به ترکیه خود را استعداد کشف نشده ای در ایران نامید، دلیل این سفر را رسیدن به رویاهای خود عنوان کرد؛ رویاهایی که رسیدن به آن ها حق مسلم اوست. شاید بازی در «ماگنولیا» و «شهرقشنگ» به کارگردانی مهدی مظلومی و «اتوپیا» او را به این حق رسانده باشد.
ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست

در حالی که صالح نیا در مسیر رویاهای خود قدم برمی داشت در این سو طالبی تصمیم گرفت نقش مربوط به او را از فیلم خود حذف کند. این بازیگر همچنین در نقشی فرعی در فیلم «محمدرسول الله» مجید مجیدی هم نقش آفرینی کرده بود. او بازیگری را به واسطه همکاری با مهدی فخیم زاه در سریال «بی صدا فریاد کن» در سال ۱۳۸۵ آغاز کرده بود.

هرمز سیرتی
در حالی جمعیت بازیگران مهاجر ایرانی به ترکیه اغلب جوانان هستند، اما در میان آنان می توان به بازیگری چون هرمز سیرتی هم برخورد که در آستانه ۷۷ سالگی ایران را ترک کرده است.
ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست

او از سال ۱۳۳۸ کار هنری خود را آغاز کرده بود و سال ۱۳۴۰ به استخدام وزارت ارشاد درآمده بود. از جمله مجموعه های تلویزیونی که با بازی او روی آنتن رفته اند می توان به «باغ گیلاس» و «سمک عیار»، «رنج و سرمستی» و فیلم های «سازمان۴»، «قانون» و «نقش عشق» اشاره کرد. او بعد از ترک ایران در سریال «شهر قشنگ» به کارگردانی مظلومی مقابل دوربین رفت.محمد نجفی(بازیگر فیلم ۴باندی به کارگردانی محمدجعفر باقری نیا) نیز در «شهر قشنگ» حضور دارد.

بهناز سلیمانی
بهناز سلیمانی پیش از آنکه به شبکه جم بپیوندد ایران را ترک کرده بود. او در حالی که مدتی در خارج از کشور به سر می برد تصمیم گرفت با این شبکه وارد همکاری شود و در در «روزی روزگاری آنتالیا» به کارگردانی آتیلا پاک نهاد مقابل دوربین برود.
ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست
 پردیس افکاری 

پردیس افکاری از تئاتر وارد سینما و تلویزیون شده بود و در سال های اخیر در فیلم هایی «شیرین قناری بود» و «گیرنده» ایفای نقش کرده بود. مسیر بازیگری افکاری در سینما با افت و خیزهایی همراه بود، از جمله اینکه او به مدت ۱۴ سال از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۸ در هیچ فیلمی حاضر نشد.

ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست
نتیجه این شرایط نیز خروج او از ایران و پیوستن به شبکه جم بود. «در مسیر زاینده رود»، «فکر پلید» و «پنج کیلومتر تا بهشت» از سریال هایی بودند که او در آن ها بازی کرده بود. «شهر قشنگ» به کارگرانی مظلومی از کارهایی است که گفته می شود افکاری در آن حضور دارد.
سپیده ذاکری
از سپیده ذاکری به عنوان بازیگر سریال «روزگار قریب» یاد می شود، بازیگری که در این مجموعه نقش دختر دکتر قریب را بازی کرده بود. حالا ذاکری هم در جمع مهاجران قرار گرفته است و گویا قصد دارد در «سال های عاشقی» به کارگردانی محسن ربیعی بازی کند.
ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست

آن طور که در رسانه ها اعلام شده «سال های عاشقی» درباره زندگی ورزشکار جوانی است که به دلایلی به زندان افتاده و به اعدام محکوم می شود و همسرش از او جدا شده و به ترکیه مهاجرت کرده و با مرد ثروتمندی ازدواج می کند.میثم لهاک (بازیگر فیلم های بازگشت و رازهای یک خانه) و پوریا ایرایی (بازیگر سریال در حاشیه) از دیگر بازیگران مهاجرت کرده هستند که در «سال های عاشقی» حضور دارند.

ساناز زرین مهر
چندی پیش خبرهایی درباره پیوستن ساناز زرین مهر بازیگر مجموعه تلویزیونی «ساختمان پزشکان» به شبکه جم انتشار پیدا کرد. آنچه که شایعه حضور او در این شبکه را جدی تر جلوه داد عکس مشترکی بود که از او در کنار مانی کسرائیان در فیلم «سال های عاشقی» محسن ربیعی انتشار یافت.
ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست

به این ترتیب او را هم می توان در جمع بازیگرانی قرار داد که ایران را به مقصد ترکیه ترک کرده اند. بازی در سریال «ساختمان ۸۵» به کارگردانی مهدی فخیم زاده نخستین کار تصویری زرین مهر محسوب می شود. سریال «تلاقی» عباس رافعی، سریال «هشت بهشت» به کارگردانی حسین تبریزی و سعید عالم زاده، فیلم های «فرشتگان قصاب» سهیل سلیمی، «فرزند چهارم» وحید موساییان و مجموعه «ساخت ایران» به کارگردانی محمدحسین لطیفی از دیگر کارهای این بازیگر محسوب می شوند.

ملیسا مهربان
ملیسا مهربان هم از بازیگرانی است که با وجود بازی در فیلم هایی چون «بشارت به یک شهروند هزاره سوم»،«آدم باش» و «شکار روباه» تصمیم گرفت ایران را به مقصد ترکیه ترک کند. او هم در جمع بازیگران ایرانی که به شبکه جم پیوسته اند ظاهر شده است. بازی در «ماگنولیا» را می توان نخستین حضور او در مقابل دوربین خارج از کشور محسوب کرد. او در «سیندخت» هم بازی می کند.
ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست

کسری رئوفی و محسن شادی بخش
کسری رئوفی (سمت راست) که این روزها به عنوان بازیگر سریال «کالری ممنوع» و «شهرقشنگ» با شبکه جم همکاری می کند پیش از این به عنوان یکی از بازیگران مهمان در سریال تلویزیونی «زیر آسمان شهر۲» مقابل دوربین رفته بود.

ایرانی هایی که به شبکه GEM پیوست
محسن شادی بخش(سمت چپ) که به عنوان طراح گریم در ایران فعالیت داشت بعد از حضور در شبکه جم مقابل دوربین هم رفته است. او در ایران به عنوان یکی از اعضای گروه گریم در مجموعه هایی چون «مختارنامه» ، «ستایش» و «به کجا چنین شتابان» و فیلم سینمایی «صندلی خالی» فعالیت داشت. او بعد از حضور در شبکه جم علاوه بر ادامه کار گریم در سریال «کالری ممنوع» بازی کرده است.
لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=1609
  • نویسنده : حسن
  • ارسال توسط :
  • منبع : نمناک
  • 473 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.