18

نقش اصلی والدین در ازدواج فرزندشان

  • 08 فوریه 2021 - 11:08
نقش اصلی والدین در ازدواج فرزندشان
ازدواج از مسائل اساسی زندگی است و با توجه به اهمیت ازدواج فرزندان، والدین در این زمینه نقش و وظیفه ویژه ای دارند و باید به برخی نکات توجه ویژه ای داشته باشند.

نقش والدین در ازدواج و انتخاب همسر برای فرزندشان

خانواده ها پروسه ازدواج فرزندانشان را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر قرار می دهند. آرزوی همه والدین خوشبختی فرزندشان است بنابراین ممکن است به دلیل نگرانی های زیاد درباره زندگی آینده فرزندشان افراطی عمل کرده و خواهان نظارت کامل بر فرآیند ازدواج فرزندشان باشند و نظر خود را در ازدواج به فرزندشان تحمیل کنند. تحمیل نظرات در ازدواج فرزند کار درستی نیست، والدین باید با مشاوره صحیح به فرزندشان، راه صحیح برای انتخاب همسر را به آن ها نشان بدهند. در ادامه این بخش از خانواده پلاس اپاراتمی نقش والدین در ازدواج فرزند را بیان می کنیم.

نقش والدین در ازدواج

والدین در ازدواج فرزندانشان چه نقشی دارند؟

زمانی که فرزند خانواده ای تصمیم به ازدواج می گیرد، خانواده او ممکن است به روش های زیر عمل کنند.

راهنمایی غیر مستقیم

برخی خانواده ها به طور غیر مستقیم فرزند خود را در امر ازدواج هدایت می کنند ولی تصمیم نهایی با خود فرد است زیرا آنها می دانند فرزندشان بهترین تصمیم را می گیرد. این والدین در کودکی مسئولیت پذیری و مهارت انتخاب کردن و تصمیم گیری را به فرزند خود آموخته اند و کودکان را آماده زندگی و چالش های پیش رو کرده اند.

راهنمایی کردن

دخالت بیش از اندازه

برخی از خانواده ها بیشترین دخالت را در ازدواج فرزند خود دارند و فرزندشان باید تابع آنها در ازدواج باشد. این والدین فرزندانی مضطرب و خشک و وابسته دارند که در حل مشکلات خود ناتوان اند و نیازمند کمک گرفتن روزانه برای حل مشکلاتشان هستند.

سهل انگاری و عدم راهنمایی فرزند

برخی از خانواده ها دخالتی در ازدواج فرزند ندارد و فرزند آنها می تواند هر تصمیمی که در مورد ازدواج دارد را عملی کند، بدون اینکه والدین نظر یا راهنمایی خود را اعمال کنند. این والدین بسیار پذیرنده هستند و همواره فرزندان خودشان را تایید می کنند. فرزندان این خانواده ها معمولا نازپرورده اند و نمی توانند در زمان چالش های مختلف آن را مدیریت کنند و در صورت شکست ازدواج، خانواده را مقصر می دانند.

بی اعتنایی به فرزند در ازدواج

خانواده با سبک بی اعتنا در ازدواج هم معمولا کمترین نظارت را اعمال می کنند. والدین این خانواده ها از نظر عاطفی ارتباط بسیار کم و سردی را با فرزندان دارند و وقت بسیار کمی را برای فرزندانشان گذاشته و فرزندان آنها به مواد اعتیاد آور گرایش دارند.

ازدواج فرزندان

خانواده ها در ازدواج فرزند چگونه رفتار کنند؟

خانواده ها در امر ازدواج باید مهمترین راهنما برای فرزندانشان باشند و موارد زیر را رعایت کنند:

حرف های فرزندتان را بشنوید:

برای اینکه فرزند شما زندگی مشترک موفقی داشته و احساس خوشبختی نماید شما باید به عنوان والد به حرف او خوب گوش دهید و دلایل عقلی و احساسی آنها را شنیده و اگر نیاز به منطق و راهنمایی داشتند آنها را کمک کنید. اگر بخواهید با موضوع ازدواج فرزندان خود دیکتاتورمآبانه رفتار کنید قطعا فرزندتان احساس خوشبختی نخواهد کرد.

فرزندتان را درک کنید:

فرزندتان را درک کنید و از دید او به ازدواجش بنگرید تا به میزان علاقه او به فرد مورد نظرش یا به زندگی آینده اش پی ببرید. والدینی که مسیر ازدواج را از زاویه دید فرزندشان نگاه می کنند و احساس درونی او را درک می کنند؛ می توانند او را به یک ازدواج موفق رهنمون سازند. اگر والدین درک صحیحی از شرایط روحی جوان خود نداشته باشند، فرزند آنها در مسیر انتخاب همسربه برخی رفتارها مانند ناسازگاری و حرف نشنوی و لجاجت و تصمیمات عجولانه می پردازد.

درک کردن فرزند

تعیین تکلیف نکنید:

در زمانی که فرزندتان درگیر انتخاب همسر است، هوشمندانه رفتار کرده و به گونه ای رفتار نکنید که فرزندتان گمان کند؛ شما تصمیم دارید برای او تعیین تکلیف نمایید. بیان نظرات باید طوری باشد که جوان احساس نکند آزادی عمل ندارد و حیطه مشخصی برای او تعیین شده است. در این زمان والدین باید در قالب یک پیشنهاد و بدون تاکید و خیلی دوستانه نظر خود را اعلام کنند و در نقش یک پیشنهاد دهنده ظاهر شوند.

موضع گیری نکنید:

در زمانی که فرزندتان برای ازدواج فرد مورد نظر خود را پیشنهاد می کند و اسم شخص خاصی را بیان می کند، شما نباید در مقابل او موضع گیری کنید و مثلا فلانی هرگز! یا فلانی یا پدر و مادرت! بهتر است در این مواقع موضع گیری نکرده و در صورتی که نظر مخالفی دارید، نظر خود را حساب شده و با آرامش بیان کنید که او دچار بد بینی و برداشت موضع گیری از رفتار شما نشود.

موضع گیری

او را از تفاوت ها نترسانید:

والدین باید فرزند خود را راهنمایی کرده و به او بگویند در هر زندگی مشترکی دو نفر با یکدیگر تفاوت ها و اشتراکاتی دارند. به عنوان افراد با تجربه در زندگی مشترک به جوان خود یادآوری کنید که از اشتراک های خود و همسر آینده اش نهایت استفاده را برای خوشبخت شدن ببرد و او را از تفاوت ها نترسانید و بگذارید جوان شما آمادگی مواجهه با تعارضات پیش از ازدواج را کسب کند. به او بگویید که نباید از هر اشتراکی گمان به خوشبختی مطلق ببرد و به خاطر یک سری تفاوت ها زندگی با فرد مورد نظرش را در نظرش مانند یک کابوس جلوه ندهید.

نظرتان را تحمیل نکنید:

برخی والدین متاسفانه مدام سن و سال فرزند خود را به رخ کشیده و با این روش سعی می کنند او را به ازدواج ترغیب کنند. ازدواج اجباری جز پشیمانی چیزی نخواهد داشت. برخی والدین نیز به جز ترغیب به ازدواج، روی ازدواج فرزندشان با فرد موردنظرشان تاکید می کنند. شما بعنوان پدر و مادر اگر قصد معرفی فردی را به جوان خود دارید یا می خواهید او را به ازدواج تشویق کنید، صرفا باید به عنوان یک پیشنهادصحبت خود را مطرح کنید تا هر گونه استنباط اجبار در ذهن جوانتان از آن دور شود.

انتخاب نهایی را به عهده فرزند خود بگذارید:

در ازدواج فرزندتان طوری رفتار نکنید که او حس کند از خودش هیچ اراده ای ندارد. والدین باید نظر موافق یا مخالف خودشان اعلام را کنند ولی در نهایت تصمیم گیری را به عهده خود فرزند بگذارند زیرا اوست که باید مسئولیت یک عمر زندگی را به دوش کشد و کسی تا آخر این مسئولیت را به دوش می کشد که خودش از اول انتخاب کرده باشد.

احترام به تصمیم فرزند

چرا والدین در ازدواج فرزندانشان دخالت می کنند؟

والدین به دلیل تجربه بیشترمی پندارند فرزندشان توانایی تصمیم گیری درست را ندارند و همه جوانب را نمی سنجد پس در ازدواج فرزندانشان دخالت می کنند.

بسیاری از فرزندان که قصد ازدواج دارند، معمولا با عدم استقلال دست و پنجه نرم می کنند و همین مسئله باعث می شود تا والدین توان انتخاب و تصمیم گیری را در فرزند خود نبینند و به او اعتماد نکنند.

برخی جوانان برای تأمین هزینه های ازدواج به والدین وابسته هستند و بدون کمک آن ها نمی توانند زندگی مشترک را شروع کنند. بنابراین والدین این حق را به خود می دهند که برای فرزندشان تصمیم بگیرند و همسر او را انتخاب کنند.

ازدواج پنهانی از عواقب دخالت بیش از حد والدین در ازدواج فرزند

گاه دخالت والدین در ازدواج سبب می شود جوان از روی لجبازی با خانواده و یا احساسات و هیجانات خود به صورت پنهانی و بدون اطلاع خانواده با شخص مورد نظر خود ازدواج کند و دست به انتخابی غیر عاقلانه بزنند. ازدواج پنهانی ریسک بسیار بالایی دارد. در صورتی عواقب ازدواج پنهانی بیشتر می شود که فرد در انتخاب خود برای همسر و شریک زندگی، دچار اشتباه شده باشد.

دخالت والدین

با مخالفت شدید والدین چه کنیم؟

چنانچه پیش از این در مطلب ” بهترین راه برای جلب رضایت والدین در ازدواج ” نمناک هم اشاره شده اگر پدر و مادرتان با ازدواج شما مخالفند :

با آنها نجنگید و با درایت و دوستی و جلب اعتماد با پدر و مادر کنار بیایید.

نظرات و انتقادات صحیح آن ها را بپذیرید و درباره اختلافاتتان باهم به تبادل نظر محترمانه بپردازید.

اگر خانواده بدون دلیل منطقی و از سر لجبازی با شما مخالفت می کنند، کمک یک مشاور می تواند در چنین مواقعی بسیار کمک کننده باشد، چرا که می توان با تشکیل جلسات و گفت وگوهای گروهی به همراه مشاور، فضا را کمی بازتر کرد تا والدین تا حدی نرم شوند.

جلب رضایت والدین

سخن آخر:

در آخر پیشنهاد ما به جوانان این است که با والدین خود صحبت منطقی داشته و نظرات آنها را جویا شوند، والدین از شما با تجربه ترند و خوشبختی شما آرزوی آنهاست بنابراین واقع بینانه به موضوع نگاه کنید. آینده خود را تنها به خاطر لجبازی و یا از روی احساسات به خطر نیاندازید.

لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=5604
  • نویسنده : حسن
  • ارسال توسط :
  • منبع : نمناک
  • 582 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.