14

مصاحبه با قاتل وحید مرادی در روزهای آخر اجرای حکم اعدام + فیلم

  • 09 دسامبر 2020 - 11:12
مصاحبه با قاتل وحید مرادی در روزهای آخر اجرای حکم اعدام + فیلم
ساعتی پای صحبت های جوانی می نشینیم که به اتهام قتل وحید مرادی محکوم به قصاص است.ناگفته های قاتل وحید مرادی قبل از اجرای حکم چیست؟

مصاحبه با قاتل وحید مرادی

وحید مرادی را کمتر کسی نمی شناسد!نه فقط گنده لات ها! بلکه خیلی از خانواده های ایرانی وحید مرادی را می شناسند و وقتی شنیدند وحید مرادی در زندان به قتل رسیده است تصور کردند قاتل باید چه گنده لات شاخی باشد که توانسته وحید مرادی را به قتل برساند!

پنجره های آهنی با حفاظ های فولادی.روبروی این پنجره ای می ایستم که پشت آن محل زندگی متهمان زیادی است.

سوز سرمای پاییز پوست دست و صورتم را خشک کرده است.محوطه پر از برگ های زرد خزان است.نگاهی به برگ ها می اندازم و باز به پنجره ها چشم می دوزم.

سکوت و آرامش حیاط با هیاهویی که پرونده جنایت افرادی که پشت میله زندگی می کنند پارادوکس دارد.با خودم فکر می کنم که چند متهم در این زندان برای همیشه فراموش شده اند؟ و غوغای کدامشان هنوز پر سر و صداست؟ کدامشان مستحق قصاص هستند ولی بخشیده می شوند؟ و کدامشان مستحق بخشش هستند اما نمی شود برایشان رضایت گرفت؟

چند لحظه ای فارغ از زندگی هر روزه ام پشت دیوارهای بلند زندان رجایی شهر کرج و در مرزی میان آزادی و حبس ؛دقایقم را با آنها شریک می شوم.

امروز،مهمان متهمان زندان رجایی شهر کرج هستم.متهمانی که مهر قاتل روی پرونده شان جا خوش کرده است.و شاید تا ابد روی پیشانی شان.

 

قاتل وحید مرادی دلش نمی خواست مصاحبه کند

متهمی که برای مصاحبه روبروی من ایستاده است، قاتل وحید مرادی ، گنده لات تهران است.او در یک نزاع دسته جمعی ، شرور معروف پایتخت به نام وحید مرادی را به قتل رسانده است.

قاتل وحید مرادی وارد اتاق که می شود،دستپاچه به نظرم می رسد.یکی از مسئولین او را در جریان می گذارد که من برای تهیه گزارش به زندان رفته ام.قاتل وحید مرادی دو قدم به عقب می رود و می گوید که نمی خواهد با من حرف بزند.اما بالاخره روبرویم می نشیند و شروع می کند به حرف زدن.

وحید مرادی

سرنوشت عجیب قاتل وحید مرادی

چقدر درس خوانده ای؟

تا سوم راهنمایی درس خواندم.پدرم در بازار سنگ فروشی کار می کرد.من هم می خواستم کار کنم.مدتی هم در همان حرفه پدرم کار کردم.اما بعد با یکی از دوستانم وارد کار مخراج کاری طلا شدم.شغلم را دوست شدم.خیلی رویاهای زیادی در سر داشتم.می خواستیم با دوستم به استرالیا  برویم و آنجا کار را بیشتر یاد بگیریم.کسب و کارمان رونق بگیرد.

پس چه شد به جای استرالیا سر از زندان در آوردی؟

همه چیز از اولین پرونده ای شروع شد که در آن متهم به قتل شدم.به خاطر آن به زندان افتادم و بعد هم در زندان دعوا راه افتاد و متهم به قتل وحید مرادی شدم.

ماجرای قتل اول چه بود؟

مدت ها بود در محله ما دو نفر با هم قهر بودند و دعوا داشتند.بارها با هم درگیر شده بودند و کسی نمی توانست آنها را آشتی دهد.من برای آشتی دادن آنها پیش قدم شدم.آشتی هم کردند اما هر دو طرف دوستانی داشتند که بعد از آشتی باز با هم درگیر شده بودند.این وسط دنبال این گشتند که چه کسی واسطه آشتی شده بوده و رسیدند به من.شماره تلفنم را پیدا کردند و زنگ زدند و فحاشیکردند.برای همین دوباره دعوا شروع شد.مقابل خانه مادربزرگم آمدند و شیشه ها را شکستند.مادربزرگم همان شب راهی بیمارستان شد.

آن شب تو هم چاقو کشیدی؟

کسانی که مقابل خانه مادربزرگم آمده بودند، چاقو داشتند.من هم می خواستم از خودم دفاع کنم.اصلا فکرش را هم نمی کردم که این وسط جان یک نفر گرفته شده باشد.رفتم خانه مان و نزدیک صبح روز بعد بود که ماموران برای دستگیری من آمدند.

چرا فکر نمی کردی کسی به قتل برسد؟ضربه هایی که زدی کاری و کشنده نبود؟

آن شب مقتول پرونده و دو نفر دیگر زخمی شده و راهی بیمارستان شده بودند.حال دو نفر دیگر در ظاهر بدتر از همین جوانی بود که فوت کرد.بعدا شنیدم که پرستاران مشغول رسیدگی به حال آن دو شده بودند.اما نفر سوم به خاطر ضربه ای که به پهلو خورده بود دچار خونریزی داخلی شد و فوت کرد.

چطور توانستی از اولیای دم پرونده رضایت بگیری؟

مادرم خیلی ناراحت بود.مقتول دو فرزند خردسال داشت و مادرم به خاطر او هم که شده باید رضایت این خانواده را بگیری.می گفت دو طفل بی گناه پدرش را از دست داده است.برای همین تمام تلاشش را کرد که آنها را به گرفتن دیه راضی کند.

 قاتل وحید مرادی در یک قدمی چوبه دار چه ناگفته هایی دارد؟

به ماجرای قتل دوم سعید می رسیم.او به اتهام قتل در زندان بود که بار دیگر مرتکب قتل شد.اما این بار ماجرای قتل خیلی با قبلی فرق می کرد.سعید گنده لاتی را کشته بود که به خاطر کری خوانی در اینستاگرام و کل کل با گنده لات های دیگر شهرت پیدا کرده بود.

نام آن گنده لات وحید مرادی بود.اردیبهشت ۹۸ وحید مرادی که تازه از زندان آزاد شده بود به خانه دوستش رفت تا آزادی اش را جشن بگیرد.اما آنجا با همان دوستش که در لحظه ورود با هم خوش و بش و روبوسی کرده بودند درگیر شد و او را به قتل رساند.دور بین های مداربسته لحظه ورود و خروج وحید به خانه دوستش را ضبط کرده بود و فیلم دوربین های مدار بسته،در فضای مجازی دست به دست چرخید.وحید مرادی از مهلکه گریخته بود اما در مرز ترکیه دستگیر شد.

دو ماه از ورود وحید مرادی به زندان رجایی شهر کرج می گذشت که او در یک نزاع دست جمعی به دست سعید به قتل رسید.و این بار فیلم ضبط شده درگیری در دوربین های مدار بسته زندان بود که در فضای مجازی منتشر شد و کاربران بارها بازدید کردند.

از روز قتل وحید مرادی بگو.

آن روز بعد از دو هفته که در سوییت آگاهی بودم،به زندان برگشته بودم.برای سوالاتی در مورد پرونده قتل اول من را به آگاهی برده بودند.وقتی به زندان برگشتم،حمام و آرایشگاه رفتم.بعد به من گفتند به هواخوری بروم چون مدتی بود آفتاب ندیده بودم.در هوا خوری بودم که یکدفعه دعوا و درگیری شد.من خبر نداشتم که چند روزی بوده بین زندانیان دعوا بوده است.بعدا فهمیدم که چند نفر از دوستان من با وحید مرادی و دوستانش از چند روز قبل کل و کل درگیری داشتند.می گفتند که دعوا از هواخوری شده بود.

می دانی درگیری آنها سر چه چیز بود؟

می گفتند همه چیز از یک چشم در چشم شدن ساده شروع شده بود.بعد هم کری خوانی و بقیه ماجرا را هم که می دانید!

مفهوم کری خوانی را خیلی خوب نمی دانم!

فکرش را بکنید یک نفر برای بقیه خط و نشان بکشد.چه می دانم،یک چیز در این مایه ها!

دوستان وحید مرادی برای شما خط و نشان می کشیدند؟

آنها می گفتند آقا وحید عقاب است و شما جوجه کلاغ هستید.یا می گفتند آقا وحید سلطان زندان است و کسی حق ندارد به ما چپ نگاه کند.

سر همین دعوا شدت گرفت؟

بله،سر همین چیزها دعوا بالا گرفت.من هم از بدشانسی همان روز در هوا خوری بودم.

چرا بدشانسی؟چه اجباری بود در نزاع شرکت کنی؟

در هواخوری که بودیم در نزاع شرکت نکردم.من وحید مرادی را فقط دورادور می شناختم.نامش را شنیده بودم و می دانستم خیلی شاخ است.اما با او روبرو نشده بودم و هیچ خصومت و درگیری ای با او نداشتم.

پس چه زمانی وارد نزاع شدی؟

هواخوری تمام شد و ما به بند برگشتیم.وحید مرادی و دوستانش طبقه بالای ما در یک بند دیگری بودند.یکدفعه پشت در بند ما آمدند و یکی از هم بندی های ما هم در را باز کرد.آنها به ما حمله کردند.روی ما آب جوش و روغن داغ می ریختند.یکی از آنها روی من آش داغ پاشید و روی هم تیزی کشیدیم.

تیزی ای که با آن وحید مرادی به قتل رسید

شما چطور در زندان چاقو دارید؟

چاقو نه ،تیزی!

این ها با هم فرق دارد؟

بله! چاقو یعنی کارد.اما تیزی را خودمان با حلبی و آهن پاره هایی که گیرمان بیاید درست می کنیم.

چرا درست می کنید؟

برای اینکه می خواهیم خیار و پیاز و گوجه برای غذا خرد کنیم و به کارمان می آید!

خوب برگردیم به لحظه قتل.چرا در درگیری به وحید مرادی آن ضربه کاری را زدی؟

دعوا بود.قصد نداشتم که او را بکشم.در آن دعوا من تیزی خوردم و ضربه هم زدم.

و همین باعث شد پرونده ات سنگین تر شود!

هم سنگین تر شد و هم باعث شد من به ته خط برسم.حالا هر روز منتظر اعدامم.همین الان که شما با من کار داشتید و من را صدا زدند،فکر کردم لحظه اجرا رسیده است.داشتم وسایلم را جمع می کردم که به مامور بدهم تا به دست خانواده ام برساند.

برای همین اول دستپاچه بودی؟

بله.به من گفتند موقع اجرا نیست اما من باز هم باور نمی کردم.

نظر قاتل وحید مرادی درباره اعدام

از اعدام می ترسی؟

از مرگ نمی ترسم.اما به خاطر مادرم ناراحتم.او خیلی غصه می خورد.

مادرت تا به حال برای جلب رضایت خانواده مرادی، اقدام کرده است؟

آنها خیلی عصبانی هستند.داغدارند و حاضر نیستند با خانواده ما حرفی بزنند.

حالا از همین جا هر حرفی داری به خانواده وحید مرادی بگو.

می خواهم بدانند من هیچ داستانی با وحید مرادی نداشتم.دعوا بود.خواهش می کنم فیلم درگیری را که در زندان ضبط شده بود دوباره از اول ببینند.دوباره از اول تحقیق و بررسی کنند.رئیس اندرزگاهی که قتل در ان رخ داد همه چیز را می داند.با او حرف بزنند.شاید به این نتیجه برسند که من قصد کشتن نداشتم و خیلی اتفاقی وارد جریان دعوا شدم و همین دعوا من را بدبختم کرد.

سعید دارد این حرف ها را می زند که شاید بتواند رضایت بگیرد؟

من می دانم که آنها رضایت نمی دهند.اما از آنها حلالیت می خواهم.دلم می خواهد حتی در صورت اجرای حکم،تا حدی که خانواده ام توان دارند به فرزند وحید مرادی کمک کنم.خیلی ناراحتم که پدرش را از او گرفتم.

وحید مرادی

قاتل وحید مرادی کشتی گیر است

به قاتل وحید مرادی می گویم : از خودت بگو.روزهایت را چطور می گذرانی؟

قبل از اینکه دستگیر شوم ورزشکار بودم.رزمی کار می کردم و کشتی می گرفتم.الان هم ورزش می کنم.کلاس احکام هم می روم.

ورزشکار حرفه ای بودی؟

بله.دیوار اتاقم پر از مدال هایی بود که گرفته بودم.روزی که ماموران به خاطر قتل اول به خانه مان آمدند که من را دستگیر کنند،یکی از آن ها زد توی سرم و گفت فکر می کردم یک معتاد پیزوری هستی.این همه مدال داری و وارد دعوا می شوی؟

وصیت نامه هم نوشته ای؟

هنوز نه اما به آن فکر کرده ام.می خواهم بنویسم مادر پدرم من را حلال کنند.در این چند سال خیلی آنها را اذیت کردم.یک وصیت دیگر هم دارم.اسم چند نفر از مسئولان زندان را می نویسم که در آخرین لحظه عمر کوتاهم کنارم باشند.

به قاتل وحید مرادی می گوییم: بخشش،مرام لوطی گری است

صحبتمان تمام می شود.سعید بلند می شود که برود.نگاهش که می کنم احساس می کنم عبارت ” قاتل وحید مرادی “،مثل پیراهن گل و گشادی است که به تنش زار می زند.

لابد همه تصور می کنند،قاتل وحید مرادی، گنده لاتی است که با ادبیات لات مابانه حرف می زند.

اما سعید جوانک ساده ای است که جز پشیمانی برایش چیزی باقی نمانده است.

قاتل وحید مرادی این پا و آن پا می کند و از اتاق بیرون نمی رود.مثل آدم مستاصلی است که دلش می خواهد ریسمانی هر چند پوسیده پیدا کند و به آن چنگ بزند تا برای زنده ماندن امیدوار شود.

به او می گویم:«اهل داستان هستی؟»

می گوید:«نه.فقط گاهی روزنامه می خوانم.بعضی وقت ها هم که حوصله مان سر می رود از مسئول زندان درخواست می کنیم که برایمان فیلم بگذارد.هر فیلمی هم باشد فرقی ندارد.»

می گویم:«در همان فیلم ها دیده ای که لوطی ها،به مرام و معرفت معروفند؟»

می خندد و سرش را تکان می دهد.انگار از ادبیات آشنایی با او حرف زده باشم،منتظر است ببیند چه می خواهم بگویم.

می گویم:« به مرام لوطی گری خانواده مرادی امیدوار باش.شاید تو را ببخشند.»

چشم های قاتل وحید مرادی سرخ می شود و پر از اشک.

می رود.رفتنش را نگاه می کنم.وارد راهروی دور و درازی می شود که به بند زندان ختم می شود.یکدفعه چیزی در قلبم فرو می ریزد انگار.نکند امید واهی به او داده باشم.نکند او بار دیگر برگ های خزان زده پشت پنجره را نبیند.

 

لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=1330
  • نویسنده : حسن
  • ارسال توسط :
  • منبع : رکنا
  • 947 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.