6

عقد آریایی چه مراسمی است و چگونه برگزار می شود؟

  • 07 ژانویه 2021 - 12:59
عقد آریایی چه مراسمی است و چگونه برگزار می شود؟
تب و مد جدیدی این روزها به مراسم های عقدکنان سرایت نموده است .« عقد آریایی» معجونی از میهن پرستی ايراني، رسم و رسوم و رسوم دینی و فرهنگ غربی! ما در قانون و شرع چیزی به نام عقد آریایی نداریم و دفاتری که این مراسم را اجرا ميکنند ، غیر مجاز هستند.

هر آنچه لازم است راجع به عقد آریایی بدانید

در تابلوی سردر دفترهای رسمی ازدواج و طلاق کدی درج شده است در صورتی که اگر شهروندان به تابلوی سردر دفترهای ازدواجی که در آنها مراسم غیر متعارف برپا ميشود توجه کنند هیچ کدی درج نشده است.

عقدی که در دفترهای ازدواج غیرمجاز انجام ميشود در هیچ جا ثبت نمی شود و در آينده براي زوجین مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

عقد یا پیمان ازدواج آریایی یکی از مواردی است که در چند سال گذشته مورد استقبال بعضی از زوج ها و خانواده های آن ها قرار گرفته است.

عقد آرایی چیست؟

زبان برگزاری عقد آریایی از فارسی سلیس است که مهمانان حاضر در جشن هم باید عروس و داماد را در بیان جملات عقد آریایی همراهی کنند. تنها علل برگزاری این نوع عقد، قسم خوردن عروس و داماد مقابل یکدیگر و در حضور مهمانان است. جمله ای که معمولاً بارها در عقد آریایی تکرار ميشود ، تعهد دادن جهت وفادار بودن به همسر میباشد که هم عروس و هم داماد باید آن را تکرار کنند.

هزینه برگزاری عقد آریایی معمولاً رایگان است و دفترهای ازدواج اینکار را بصورت رایگان و تنها به تقاضا عروس و داماد انجام می‌دهند بعضی میگویند عقد آریایی، همان عقد شرعی است و تنها به جاي کلمات عربی، از کلمات فارسی استفاده ميشود اما براي عقد شرعی حتماً باید از کلمات عربی استفاده شود تا عقد رسمی باشد.

در برخی از دفتر خانه های ازدواج هم، پس از خواندن عقد شرعی، دوباره همان عقد شرعی را به زبان فارسی براي عروس و داماد با مثال هایی از شعرهای حافظ و مولانا می خوانند تا هر دو بهتر متوجه متنی که در عقد خوانده ميشود ، بشوند. اما همان طور که در آغاز مقاله یادآوری شد، عقد آریایی حتماً باید پس از عقد شرعی برپا شود و تنها خواندن عقد آریایی سبب محرم شدن عروس و داماد نخواهد شد.

اما از نگاهی ديگر، بعضی ها علل برگزاری عقد آریایی را زبان فارسی مي‌دانند. برای این که بیشترین ها زبان عربی را متوجه نمی شوند و بدین ترتیب در طول مدت خوانده شدن خطبه عقد، تنها کلمات عربی می شنوند و معنای آن را متوجه نخواهند شد.

 

عقد آریایی , خطبه عقد آریایی , سفره عقد و عقد آریایی

برگزاری عقد آریایی

 

متن پیمان سوگند زناشویی آریایی

در این متن واژگان نوشاد، اروس و پیمان بان به ترتیب معادل داماد، عروس و عاقد ميباشند .

سوال پیمان بان از نوشاد براي سوگند اول

در نزد انجمن( نام نوشاد) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد میکنی تا همواره آنچه بر خود روا می داری بر همسر خویش روا داری و آنچه بر خود نمی پسندی بر او نیز نپسندی ؟! برای او شوئی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی ؟!

پاسخ نوشاد:سوگند یاد می کنم.

پرسش پیمان بان از اروس برای سوگند اول

در نزد انجمن( نام اروس) آیا به سر‌سبزی و باروری تابستان سوگند یاد میکنی تا با همسر خویش مهربان و هم دل باشی و غرور و بزرگداشت او را همواره به جای آوری ؟! نیاز وی را نیاز خود و در بی نیازی و نیازمندی همسازو همگام وی باشی ؟!

پاسخ اروس:سوگند یاد میکنم.

پرسش پیمان بان از نوشاد برای سوگند دوباره

در نزد انجمن( نام نوشاد) آبا به رنگارنگی پائیز سوگند یاد می کنی تا همواره پشتیبان و یاور وی باشی در شادیها، غمها، دارائی و ناداری، تندرستی و بیماری ؟! و جایگاه بانوی خویش را در تنهائی و در میان انجمن چون گوهری یگانه پاس داری ؟!

پاسخ نوشاد:سوگند یاد می کنم.

پرسش پیمان بان از اروس برای سوگند دوباره

در نزد انجمن( نام اروس) آیا به سپیدی وپاکی زمستان سوگند یاد می کنی که همواره اجاق گرمی بخش بختتان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟! به خانه ات شادی و گرمی بخشیده و هر آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی آن به کار گیری ؟!

پاسخ اروس:سوگند یاد میکنم.

متن عقد آریایی

عروس و داماد دست در دست هم می ایستند و عاقد آغاز به خواندن متن عقد آریایی ميکند ، و بعد از پایان آن جملات زیر به وسیله عروس و داماد به ترتیب خوانده ميشود .

– داماد:به نامه نامی یزدان

من تورا برگزیدم از میان همه خوبان

میان این گواهان بر لب ارم این سخن با تو

براي زیستن با تو

وفادار تو خواهم بود در هر لحظه و هرجا

پذیرا میشوی آیا؟

تو با من این چنین هستی که من با تو؟

– عروس:به نام نامی یزدان

پذیرا میشم مهر تو را از جان

هم اکنون باز میگویم میان انجمن با تو

وفادار تو خواهم بود، در هر لحظه، در هرجا

براي زیستن با تو

تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو

عروس و داماد:تو چون هم آشیان خواهی شد با من

تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو

بهشت عشق سازم خانه را

سرشار از مهرو نورو عطرو یاسمن با تو

گواهان این پیوند:همایون باد این پیمان

همایون باد این پیوند

گرامی باد این سوگند

همایون باد

لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=4689
  • نویسنده : حسن
  • ارسال توسط :
  • منبع : بیتوته
  • 830 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.