24

بازی های جذاب شب یلدای امسال

  • 17 دسامبر 2020 - 12:20
بازی های جذاب شب یلدای امسال
برای داشتن شب یلدایی به یاد ماندنی و خاطره انگیز می توانید از بازی های جالب و باحال دسته جمعی با خانواده استفاده کنید و از این شب لذت ببرید.

معرفی بازی های جذاب دسته جمعی در دورهمی های خانوادگی

در فرهنگ ما ایرانی ها از قدیم الایام تا به امروز آداب و رسومی در مناسبت های خاص برگزار می شود که بسیار پسندیده است، یکی از این مناسبت ها شب یلدا یا همان شب چله، طولانی ترین شب سال می باشد که در این شب فرزندان به خانه پدر و مادر و بزرگتر های خود رفته و ساعاتی با آنها به گفتگو و خوشگذرانی می پردازند.شب یلدا اگر چه با دیگر شبهای زمستان فقط یک دقیقه فرق دارد اما ما فرزندان با حضور گرم خود می توانیم زمانِ بودن، در کنار والدین را طولانی کنیم.

بازی دسته جمعی

یلدا بهترین بهانه برای در کنار والدین بودن است تا چند لحظه بیشتر دستان گرمشان را از عمق وجود بفشاریم و خنده را بر لبهای مهربان آنها بیاوریم، برای ساعتی دل از دنیای بیرون و فضای مجازی بکنیم و شادی قلب هایمان را با اهل خانواده تقسیم کنیم، برای همدیگر فال حافظ بگیریم ،هندوانه قاچ کنیم و قاچهای انار را همانند بچگی هایمان با ولع بخوریم…بیاییم از یلدایی که در پیش رو داریم نهایت استفاه را ببریم شاید دیگر فرصتی برای یلداهای بعدی نباشد.

ضمن تبریک رسیدن این شب بیادماندنی به شما کاربران عزیز نمناکی در این بخش قصد داریم چند بازی برای این شب به یاد ماندنی آموزش دهیم این بازی ها به گونه ای هستند که همه ا عضای خانواده حتی پدربزرگ ها و مادربزرگ های عزیزمان نیز قادر به شرکت و انجام آنها هستند.

بنابراین در ادامه این مطلب جذاب با ما باشید تا یک شب خاطره انگیز و دلچسب را برای جمع خانوادگی تان رقم بزنید. البته این بازی ها را در تمام ایام میتوانید استفاده کنید.

بازی های شب نشینی

چشمک مرگ

هر تعدادی که در بازی شرکت کنند به همان اندازه هم باید کارت سفید در اختیار داشته باشند روی دو کارت کلمه کاراگاه و قاتل را مینویسند و روی بقیه کلمه کاراگاه نوشته می شود و بعد به هر شرکت کننده در بازی به طور تصادف یک کارت می دهند فردی که کارت قاتل نصیب او شده به صورت مخفیانه به بقیه چشمک میزند و دریافت کننده ی این چشمکها در واقع قربانی قاتل شده می میرند و اما کاراگاه ،کسی که کارت کاراگاه را دارد باید قاتل را پیداکند و زمانی که کاراگاه قاتل را پیدا کند، قاتل قبلی کاراگاه می شود و کارت ها باز هم به صورت کاملا تصادفی در بین بازیکنان پخش می شود و دوباره بازی جریان پیدا می کند.

دروغ یا حقیقت

این بازی به این شکل است که ابتدا افرادی که قرار است در بازی شرکت کنند به صورت دایره وار در کنار هم می نشینند و هر نفر شرکت کننده درباره ی خودش دو حقیقت و یک دروغ را در نظر می گیرد.

نفر اول شرکت کننده دو حقیقت و یک دورغ را در مورد خودش می گوید و حالا فردی که سمت راست او نشسته باید حدس بزند که کدام یک از حرفهای او دروغ است اگر درست حدس بزند و جواب درست را بگوید آن شخص بازی را ادامه خواهد داد و اگر جوابش اشتباه باشد از بازی حذف می گردد.کسی برنده نهایی در این بازی است که تا آخر دایره بماند.

دروغ یا حقیقت

نقطه بازی

از دیگر بازی های دسته جمعی که مناسب گروه های دوستانه و جمع های خانوادگی است نقطه بازی می باشد این بازی هم به این شکل است که یک صفحه را به شکل مربع پر از نقطه می کنند و بعد بازی آغاز می گردد و بعد به نوبت هر کسی باید خطهایی بکشد به طوریکه این خطها بعد ،به صورت یک مربع کامل در آید اولین شکلی که کامل می شود فردی که صاحب مربع شده می تواند هر اسم یا شماره ای که به عنوان رمز شناخته شدن خودش انتخاب کرده را در مربع بنویسد و امتیاز بگیرد.در پایان بازی کسی برنده است که تعداد مربع هایش بیشتر ازبقیه باشد.

شاه ،دزد، وزیر

یک بازی جالب و گروهی که خنده بر لب مینشاند بازی شاه، دزد، وزیر است. این بازی به اینصورت است که روی چند تکه کاغذ که کاملا هم اندازه هستند کلمه های شاه،دزد ،وزیر و جلاد را می نویسیم. کاغذها باید هم اندازه و هم شکل باشند تا تقلبی صورت نگیرد.

بعد کاغذهای نوشته شده را روی زمین می اندازیم و هر کدام از اعضای گروه یکی از کاغذها را برمیدارد تا سمت خود را بداند. سپس کسی که سمت شاه را دارد به بقیه گروه می گوید:«وزیر من کیست؟» شخصی که کاغذ نوشته شده ی وزیر را دارد خود را معرفی میکند.

شاه هم دستور میدهد که دزد را از بین دونفر باقی مانده پیدا کند. وزیر در این میان مجبور است که از طریق حدس زدن بفهمد چه کسی دزد است اگر توانست دزد را پیدا کند شاه به جلاد دستور شکنجه دزد را می دهد ولی اگر وزیر نتوانست دزد را پیدا کند شاه به جلاد دستور میدهد که وزیر را شکنجه کنند. شکنجه ها هم از کشیدن سبیل آتشی گرفته تا بشین و پاشو و امثال اینها که شاه آن را تعیین میکند.

شاه ،دزد، وزیر

بله – نه معکوس

بازی جالب و هیچان انگیز دیگری که علاوه بر شادی و نشاطی که ایجاد میکند به تمرکز بالا هم نیاز دارد بازی بله-نه است.در این بازی کسی را به عنوان سوال کننده انتخاب میکنند و نفر دیگری هم باید به سوال های او جواب دهد به اینصورت که به سوالات واضحی که پرسیده میشود بجای جواب بله نه بگوید و بالعکس.

در این بازی باید از قبل سوالهای زیادی مطرح شده تا شخص سوال کننده بتواند سوالها را بدون مکث و پی در پی بپرسد و باعث شود که ذهن شخص مورد سوال شده را درگیر کند برای اینکه تمرکزش را پایین بیاورد.در این بازی کسی برنده است که بتواند تمرکز خود را حفظ کند و به سوال زیادی پاسخ دهد.

دوز

از بازیهای پرطرفدار و کم خرج بازی دو نفره ی دوز است که مواد لازم آن یک کاغذ و یک قلم می باشد برای شروع ابتدا در یک ورق، جدولی به اندازه ی ٣ در ٣ رسم می کنید و هر بازیکن یک علامت دایره یا ضربدر را برای خود تعیین می کند و سعی می کند که یکی از ردیفهای قطری یا عمودی یا افقی را برای خود کند.

این بازی از بازی های مورد علاقه ی بیشتر بچه ها محسوب می شود اگر می خواهید از شبتان بیشتر لذت ببرید یک بار این بازی را امتحان کنید.

بازی دوز

مشاعره

بازی دیگری که در دورهمی هایی که افراد به شعر و شاعری علاقه دارند انجام میشود مشاعره است.بازی به این صورت است که نفر اول شروع به خواندن یک بیت شعر می کند و با حرف آخر بیت نفر قبلی، نفر بعدی باید شعری بخواند.قاعده بازی به این صورت است که نباید مکث طولانی کرد و شعر ها هم نباید تکراری باشد.

شخصی را هم مانند آقای دکتر آذر را که مجری همه ی مسابقه های مشاعره است را تعیین کنید که حافظه قوی در به خاطر سپردن شعرها داشته باشد که تقلبی صورت نگیرد.

این بازی بیشتر در بین کسانی که به شعر و شاعری علاقه دارند بیشتر رواج دارد.در این بازی سعی کنید شعرهایی را حفظ کنید که حرف آخر آنها به ز و یا مانند آنها ختم شود تا بتوانید رقیب های خود را از میان بردارید.

اسم روی پیشانی

بازی که به اسم روی پیشانی معروف است هم بازی هیجانی است که در این تعداد افراد هم هر چقدر زیاد باشد بازی شور و حال زیادی دارد. بازی به این شکل است که از میان گروه یک نفر انتخاب می شود که روی پیشانی او کاغذی با یک نوشته را میچسبانیم. شخص مورد نظر با سوال کردن از بقیه باید آن نوشته را بتواند حدس بزند.

بازی اسم روی پیشانی

اسم بازی

بازی دیگری که در دورهمی ها انجام می شود اسم بازی است.این بازی را هم میتوان به صورت ساده بین همه افراد اجرا کرد و یا به صورت تخصصی تعیین کنید که اسم ها در چه زمینه ای باشد.

بازی به این صورت است که نفر اول یک اسم را می گوید و نفر بعدی با حرف آخر اسم او باید اسم دیگری بگوید.اسامی را میتوان قبل از بازی تعیین کرد که از فوتبالی ها باشد و یا از بازیگران و غیره.قانون بازی به این صورت است که هر کس در گفتن اسم توقف زیادی کند از بازی خارج میشود.

مار و پله

مارو پله هم یکی دیگر از بازی های جالب و هیجان انگیز است که به صورت دسته جمعی انجام میشود و زیاد بودن تعداد افراد شرکت کننده مشکلی را در بازی به وجود نمی آورد. همه شما این بازی را حتما در دوران کودکی حتی برای یک بار هم شده انجام داده اید.

بازی که فقط به مهره هایی با رنگ های متفاوت نیاز دارد و یک عدد تاس و یک صفحه طراحی شده با شماره ها و شکل هایی از چند مار بازی به اینصورت است که هر نفر با رعایت نوبت خود تاس را می اندازد و هر عددی که آمد به تعداد همان، خانه ها را طی میکند و اگر در خانه ای قرار گرفت که دهن مار هست باید به خانه ای که دم همان مار است برگردد و اگر به پایین نردبانی رسید باید به خانه برود که بالای نردبان به آن می رسد. در ضمن هر کس بتواند موقع انداختن تاس شش بیاورد مجددا میتواند تاس را بیاندازد.

بازی مار و پله

حدس بزن کیه؟

این بازی هم به صورت تیمی و هم انفرادی می تواند اجرا شود برای شروع در ابتدا اسم شرکت کننده های در بازی را در یک قطعه کاغذ کوچک نوشته و تا می زنند و بعد اسمهای تا زده در ظرفی ریخته می شود و در ادامه هر کس باید یک اسم از ظرف به طور تصادفی انتخاب کند و با توجه به اسمی که انتخاب کرده آن شخص را با خصوصیاتش تعریف کند و بقیه هم با تعریفی که آن فرد می کند نام شخص را حدس بزنند. و برنده کسی است که گزینه ی مورد نظر را به طور درست حدس بزند.

صید شیرینی

این بازی هم جزو بازی های بامزه است بدین ترتیب که مهمانها را به گروهای ٨ تا ١٠ نفره تقسیم کنید بعد مقداری شکلات را در یک ظرف می ریزید و بعد اعضای هر گروه باید به نوبت به کمک یک وسیله قاشق مانند که باید آن را دهانشان بگذارنند و بعد با آن شکلاتها را از کاسه برداشته و به سبد گروه خود منتقل کنند و در آخر هر گروه که بیشترین شکلات را بر داشته باشد برنده این بازی حساب می شود.

نخند

در ابتدا افراد به صورت میزگردی می نشینند و هر فرد شرکت کننده به نوبت ،باید به فردی که در کنار دستش نشسته به صورت او نگاه کند و او را با ادا و اطوار بخنداند و اگر آن شخص بخندد بازی را می بازد و کسی در این بازی برنده تلقی می شود که در طول بازی حتی لبخند هم نزند این بازی اگرچه ساده است اما با انجام دادن آن شاید یک دل سیر بخندید پس به امتحانش می ارزد.

بازی نخند

بگو چیه؟

این بازی هم جزو بازی های هیجانی بین بچه ها محسوب می شود چرا که آنها با چشمان بسته باید چیزهایی را حدس بزنند. روش بازی از این قرار است که :چند عدد شی ٔرا درون یک ظرفی می ریزند و بعد به نوبت چشم هر بازیکن را می بندند و از او می خواهند که با چشمان بسته یک چیز از ظرف برداشته و با دستانش آن را لمس کند و حدس بزند آن چیست؟البته قبل از شروع بازی در ظرف را می بندند تا از محتویات آن کسی خبردار نشود.

گل یا پوچ

یکی از بازی های قدیمی که تا کنون هم در بین افراد رایج است بازی گل یا پوچ است. روش سنتی این بازی به این صورت است که یک تکه کاغذ کوچک را شخصی در مشت خود نگه میدارد و نفر مقابل باید حدس بزند که در کدام دست او گل است.اگر درست حدس بزند دست عوض میشود یعنی گل را طرف دیگر باید در مشتش پنهان کند و امتیاز را هم شخصی میگیرد که درست حدس زده باشد.

این بازی زمانی هیجان انگیز می شود که تعداد شرکت کننده ها زیاد باشد و بازی به صورت گروهی انجام شود.کسی که در این بازی تبحر در پنهان کردن و جابجایی داشته باشد میتواند امتیاز گروه را افزایش دهد و گروه مقابل را در کف بازی بگذارد.با قرار دادن امتیاز برای هر حرکت در این بازی میتوانید آن را جذاب تر هم بکنید.

بازی گل یا پوچ

اسم و فامیل

این بازی جزو بازی هایی است که همه با آن خاطره داریم و چه در خانه و مدرسه و حتی میهمانی ها نیز این بازی را به کرات انجام داده ایم و قطعا از آن لذت برده ایم این یک بازی ساده است که به وسایل چندانی هم نیاز ندارد فقط کاغذ و خودکار. و به این روش است که در ابتدا روی صفحه چند ستون عمودی کشیده و بعد هر آنچه مد نظرمان باشد مانند اسم، فامیل، میوه، حیوان، شهر، رنگ و… روی کاغذ می نویسیم و بعد به نوبت هر کدام یکی از حروف الفبا را نام می بریم و باید با حرف گفته شده مواردی که گفتیم برای هر کدام یک مثال بنویسیم در این بازی حضور ذهن فعال و سرعت عمل در نوشتن بسیار حائز اهمیت است در امتیاز هم به هر گزینه ۵ امتیاز می دهیم. هرچه تعداد شرکت کننده ها بیشتر باشد هیجان بازی نیز بیشتر خواهد شد در آخر برنده کسی است که بیشترین امتیاز را بگیرد.

سخن پایانی

امیدواریم که مطلبی که در اختیارتان قرار داده ایم برایتان مفید واقع شده باشد و شما نیز با انجام یکی از این بازیهای پیشنهادی لبخند را به لب های اعضای خانواده تان هدیه دهید و شب خاطره انگیزی را برای خود و آنها ایجاد کنید و به رسم و رسوم کشورمان پایبند باشید و قدر لحظه لحظه زندگیتان را بدانید تا شب یلدای متفاوتی در کنار عزیزانتان سپری کرده و لذت ببرید.

لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=1597
  • نویسنده : حسن
  • ارسال توسط :
  • منبع : نمناک
  • 799 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.