25

حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی چگونه محاسبه می شود؟

  • 19 نوامبر 2020 - 0:53
حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی چگونه محاسبه می شود؟
رئیس گروه محاسباتی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی درباره نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی توضیحاتی ارائه کرد.

محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی

ایسنا:رئیس گروه محاسباتی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد:حقوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی بر اساس میانگین دستمزد دو سال آخر که به سازمان اعلام شده تعیین می شود، به همین دلیل افراد تحت پوشش باید سوابق بیمه ای خود را به دقت بررسی کنند.

بنفشه محمودیان درباره وضعیت سالمندی در ایران و جهان اظهار کرد:شیب تند حرکت به سوی میانسالی در ایران نیازمند آمادگی های ویژه ای است. وقتی معیشت افراد جامعه بواسطه اتفاقاتی نظیر سالمندی، از کار افتادگی، بیماری و بیکاری به خطر می افتد، تامین اجتماعی از افراد حمایت می کند و پوشش بیمه ای آن، به افراد اطمینان می دهد که از حمایت های لازم برخوردار هستند.

وی افزود:حمایت های بلند مدت تامین اجتماعی از جمله مستمری ها و بویژه مستمری بازنشستگان متناسب با مدت پرداخت حق بیمه و مدت پوشش بیمه ای در زمان رسیدن به سن خاص پرداخت می شود. بنابراین باید در جوانی و زمان اشتغال به مقوله معیشت و حقوق سالمندی برای بهره برداری در زمان لازم توجه ویژه ای داشت.

رئیس گروه محاسباتی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی گفت:بر اساس قانون مدرن تامین اجتماعی کارفرمایان موظف هستند تا افرادی را که به هر عنوان تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در آورند و حق بیمه مربوطه را پرداخت کنند.

محمودیان با تاکید بر اینکه پرداخت مستمری در پیری با توجه به سوابق بیمه شدگان صورت می گیرد، بیان کرد:لازم است بیمه شدگان به سوابق بیمه ای خود توجه کنند تا به صورت پیوسته و با دستمزدهای صحیح به سازمان اعلام شده باشد.

وی درباره سن مجاز دریافت مستمری گفت:طبق ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی مردان و زنان به صورت عام با داشتن شرایط سنی و سوابق بیمه ای مختلف می توانند بازنشسته شوند. یکی از این شرایط پرداخت و احصای ۳۰ سال حق بیمه مستمر است. اگر شرایط گفته شده فراهم باشد آقایان با ۵۰ سال و بانوان با سن ۴۵ سال می توانند از مزایای بازنشستگی بهره مند شوند.

رئیس گروه محاسباتی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی نحوه محاسبه حقوق و مستمری بازنشستگی را تشریح کرد و گفت:میانگین دستمزد دو سال آخر افراد نسبت به سابقه بیمه ای آنها مبنای محاسبه قرار می گیرد. به عنوان مثال اگر یک بیمه شده با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شود، مستمری او بیست سی ام میانگین دستمزد دو سال آخری است که طی لیست بیمه به سازمان اعلام شده است.

محمودیان درباره دستمزدهای کمتر از حداقل حقوق اعلام شده از سوی سازمان هشدار داد و تاکید کرد:گرچه دستمزد از سوی کارفرما اعلام می شود اما دقت خود بیمه شده نیز الزامی است. اگر دستمزد بیمه شده کمتر از حداقل دستمزد آن سال باشد، بر اساس یک ماده قانونی مابه التفاوت این دو از محل پیش بینی شده پرداخت می شود تا معیشت مستمری بگیر از حدی پایین تر نرود.

وی که در برنامه ای رادیویی صحبت می کرد افزود:حداقل حقوق و مزایا هر ساله در هیئت وزیران بر اساس تورم ترمیم می شود تا حقوق پرداختی به بازنشستگان میزان مکفی را داشته باشد. همچنین سازمان تامین اجتماعی مبالغ دیگری را تحت عنوان کمک هزینه های جنبی به بازنشستگان پرداخت می کند که با توجه به شرایط افراد، متفاوت است.

لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=664
  • نویسنده : مجید
  • ارسال توسط :
  • منبع : نمناک
  • 594 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.