5

واقعا بدنسازی باعث کوتاهی قد میشود؟

  • 30 ژانویه 2021 - 11:55
واقعا بدنسازی باعث کوتاهی قد میشود؟
کوتاهی و توقف رشد قد در ورزش بدنسازی زمانی که حرکات و تمرینات صحیح و اصولی انجام شوند یک تصور اشتباه است.

باور غلط کوتاهی قد در بدنسازی و اثر پرورش اندام روی کوتاه شدن قد

در مورد تمرینات بدنسازی در بین مردم تصور غلطی رایج است. آنها فکر می کنند که انجام تمرینات بدنسازی موجب کوتاهی قد می شود، و بر روی رشد قد تاثیر منفی می گذارند. آیا شما عاشق رفتن به باشگاه هستید و می خواهید آن را در برنامه روتین خود بگنجانید، اما با برخی موانع، دوستان، خانواده با هر دلیلی مواجه می شوید؟!

کوتاهی قد در بدنسازی

این بخش از ورزش و تناسب اندام اپاراتمی را بخوانید، زیرا عمیق ترین اسرار اسطوره های باشگاه را کشف خواهیم کرد و همچنین به مسئله جهانی می پردازیم، – “اینکه آیا بدن سازی بر روند رشد قد تاثیر می گذارد؟”

کارشناسی در پاسخ به این مسئله می گوید :بله، من قبول میکنم که برخی تمرینات وجود دارد که بر رشد قد تاثیر می گذارند، اما این که رفتن به ورزشگاه و انجام تمرینات به طور جدی، باعث توقف رشد قد می شود، یک تصور کاملا غلط است ؛ که اگر چنین چیزی صحت داشت، بسیاری از ورزشکاران بزرگ ما قد بلندی نداشتند و یا در کل ورزش را تا سطح حرفه ای دنبال نمی کردند تا به سطح جهانی برسند و کسب مدال کنند و برای کشورشان افتخار آفرینی داشته باشند.خواندن این بخش را ادامه دهید تا همه جزئیات مربوط به از بین رفتن این افسانه ها را کسب کنید و حتی در این شرایط می توانید کسانی را که اعتقاد بر این ماجرا دارند را نیز متقاعد کنید.

همه افراد دوست دارند و مایلند که زندگی سالم داشته باشند، بنابراین، آنها یک برنامه مناسب را حفظ می کنند که شامل رژیم غذایی مناسب، تمرینات و غیره می شوند، اما گاهی اوقات یک تصور غلط یا شایعه تنها می تواند همه چیز را به خطر بیندازد.

بنابراین، ضروری است که حقایق را بیاموزیم و سپس بهترین کار را انجام دهیم.پیش از این که شروع کنیم، بگذارید پرسشنامه را به پنج قسمت تقسیم کنیم تا بتواند به درک بهتر، به طوری که هیچگونه ابهام در یادگیری شما اتفاق نیفتد، کمک کند.

کوتاهی قد در بدنسازی

چه حرکاتی باعث کوتاهی قد میشود؟

آیا ورزش اسکات قد شما را کوتاه تر می کند؟

اسکات یک تمرین است که هر فردی که برای تناسب اندام تلاش می کند، باید حداقل یک بار در هر تایم ورزشی خود انجام دهد. یکی از تمرین های برجسته قسمت های پایین بدن ما هستند و به رشد کلی پاها کمک می کنند.

علاوه بر این، به ساختن یکنواخت عضلات بدن کمک خواهند کرد، که باعث می شود که شخص پاهایی قوی داشته باشد. بله، مزایای زیاد دیگری نیز وجود دارد که می توانید به طور منظم از انجام اسکات استفاده کنید اما، در کنار این مزایای خوب، برخی از جوانب منفی نیز وجود دارد.

در حالی که در هنگام تمرین اسکات از وزنه های نرمال استفاده کنیک، بدن مان درد می گیرد و این درست و طبیعی می باشد، اما اگر این کار را با وزنه بیش از حد سنگین انجام دهید، ممکن است اثرات و عوارض منفی شدید داشته باشد.

نکاتی درباره اسکات:

اضافه کردن مقاومت به حرکت اسکات، باعث می شود عضلات باسن زودتر خسته شوند.دمبل ها، هالترها، دستگاه سیم کش، طناب های کشی، وزنه های کتل بل، و توپ های یوگا، نمونه هایی از مقاومت هستند. در هر صورت با وجود مقاومت هم، باید بتوانید سه ست ۸ تا ۱۲ تایی را به درستی انجام دهید.

تمرینات اسکات را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید و بین هر جلسه ی تمرینی، ۴۸ ساعت فاصله بیندازید تا بدنتان استراحت کند. بر طبق برخی از تحقیقات، ثابت شده است که ورزشکارانی که سالهای زیادی است ورزش می کنند، به طور متوسط ۲ سانتیمتر کاهش قد داشته اند، که این مقدار فاحش و قابل ملاحظه نیست.

ارتباط اسکات با کوتاهی قد

ایا اسکات باعث کوتاهی قد میشود؟

آیا پرورش اندام می تواند بر سلامت شما تاثیر بگذارد؟

این مسئله داغ دیگری است که برای قرن ها مورد بحث قرار گرفته است و پرسش های متداولی را مطرح می کند و هنوز راهی برای پایان دادن آن پیدا نشده است. این سوال را می توانید در همین جا متوقف کنید، زیرا بدن سازی بر رشد قد تاثیر نمی گذارد. البته بدن سازی، زمانی که به درستی انجام شود، هیچ تاثیری بر رشد قد شما ندارد، مهم نیست که چقدر سخت و یا ملایم باشد، فقط باید اصولیانجام شود.

همچنین کسانی که کم تر از ۲۲ سال دارند، با ورزش کردن می توانند بلندتر شوند، اما انجام اسکات با وزنه های بیش از حد ممکن است این رشد را تحت تاثیر قرار دهد. تمام آنچه که لازم است، روش مناسب و فرم صحیح انجام هر تمرینی است، که باید در نظر گرفته شود.

آیا وزنه زدن و کرانچ، افزایش قد شما را متوقف می کند؟

هنگامی که بحث وزنه برداری به میان می آید، احتمالا بعضی از هنجارها وجود دارد که باید بسته به عامل سن بررسی و دنبال شود. افرادی که در سن در حال رشد هستند، یعنی که قدشان به تدریج توسط عوامل ژنی افزایش می یابد، و نباید برخی از سنگین ترین وزنه ها را بلند کنند و در برنامه ورزشی خود بگنجانند.

از سوی دیگر، کسانی که به سن بلوغ رسیده اند و دیگر تنها عوامل هورمونی برایشان تاثیرگذار است، می توانند وزنه های سنگین را بلند کنند، اما برای انجام آن باید یک فرم مناسب و مشخص را اعمال کنند تا به بدنشان آسیب نرسانند از طرف دیگر، کرانچ هورمون های رشد را تحریک می کند و به افزایش جریان خون از طریق سیستم های عصبی بدن مان کمک خواهد کرد.

کوتاهی قد در وزنه برداری

تاثیر ورزش وزنه برداری بر کوتاهی قد

آیا رفتن به باشگاه، برای افزایش قد مناسب است؟

برای افزایش قد، دو عامل مهم هستند:ژنتیک و تغذیه. این دو، اگر به طور جدی مورد توجه قرار گیرند، می تواند قد فردی را که در سن رشد است، افزایش دهد اما، برای کسانی که مایل به افزایش قد خود با انجام یک تمرین هستند، هنوز هم برخی از تمرینات بسیار خوبی وجود دارد که می تواند باعث افزاش ۴تا۸ سانتی قد شود.بارفیکس و آویزان شدن، یکی از بهترین تمرینات برای افزایش قد است، اجازه می دهد تا به تدریج نخاع و فاصله بین مهره ها افزایش یابد.

آیا کودکان نیز می توانند به باشگاه بدنسازی بروند؟

کودکان معمولا منحصر به فرد هستند و دامنه وسیعی برای رشد قدشان دارند به جای فرستادن آنها به باشگاه بدنسازی و انجام تمرینات سخت، اجازه دهید در فعالیت های دیگر مانند فوتبال، بسکتبال، کونگ فو و سایر فعالیت های فیزیکی شرکت کند و لذت ببرد.

برعکس، اگر کودکتان رویای تبدیل شدن به یک ورزشکار را داشته باشد، هنوز هم می تواند تمرین مقاومت را برای بهبود عضلات خود انجام دهد که در بلند مدت به آنها کمک می کند و باعث موفقیتشان خواهد شد.

سن شروع بدنسازی

چگونگی رشد قد کودکان با ورزش بدنسازی

آیا دمبل زدن بهترین گزینه است؟

دمبلها ممکن است بهترین گزینه نباشند، زیرا وزنه های آزاد نیاز به محدوده ی بالاتری از حرکت دارند، که خطر آسیب را افزایش میدهد.ورزشکاران جوان باید با استفاده از ماشین آلات وزنه به آموزش می پردازند. اگر تصمیم به استفاده از دمبل ها دارید، این کار را تحت نظارت یک مربی آموزش دیده انجام دهید و کارتان را با وزنه های سبک تر شروع کنید.

حفاظت از صفحات رشد:

آسیب به بافت رشد، به عنوان شکستگی های صفحه رشد شناخته می شود. طبق تحقیقات انجام شده، ورزش های رقابتی مانند بسکتبال و فوتبال، مسئول یک سوم از شکستگی های صفحه رشد هستند، در حالی که فعالیت های بدنی مانند دوچرخه سواری و اسکی، ۲۰ درصد از آسیب های رشد را تشکیل می دهد.

“مجله پزشکی ورزشی بریتانیا” نشان می دهد که آموزش وزنه می تواند به کاهش خطر این آسیب ها کمک کند اما نه همه تمرینات بدنسازی بلکه تمریناتی که مربی متخصص به ورزشکار در سن رشد پیشنهاد می کند. با تمرینات تحت نظارت، ورزشکاران جوان می توانند با رشد توده های عضلانی در اطراف بافت رشد، استخوان ها و تاندون ها رشد بیشتری داشته باشند.

نتیجه و پاسخ نهایی در مورد کوتاهی قد در بدنسازی

اگر مطالعات کافی داشته باشید حتما می دانید که بسیاری از ورزشکاران برتر و مشهور دنیا مثل شکیل اونیل، کارل مالونه و دیوید رابینسون بدن سازی را در همان اوایل سن نوجوانی آغاز کرده اند و درحال حاضر هم می بینید که همه آنها دارای قامتی بلند هستند.

آرنولد شوارتزنگر یکی دیگر از این چهره هاست که ورزش بدن سازی را از اوایل نوجوانی شروع کردند و اکنون می بینید که او حدود ۱۹۰ سانتیمتر قد دارد پس طبق گفته کارشناسان متوجه این واقعت می شویم که تمرینات بدنسازی از روی اصول باعث تحریک صفحات رشد شده و به این ترتیب رشد استخوان‎ها بیشتر و قد بلندتر می‎شود که در این زمینه یادگیری فرم صحیح حرکات، انتخاب وزنه مناسب و ایمنی هنگام تمرین بسیار اهمیت دارد اما در صورتی که بدنسازی اصولی نباشد نه تنها به عضلات و استخوان‎ها آسیب می‎رساند بلکه باعث توقف رشد قدی می‎شود پس در واقع انجام نادرست حرکات بدنسازی است که میتواند مانع از رشد قد شود.

لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=5253
  • نویسنده : حسن
  • ارسال توسط :
  • منبع : نمناک
  • 440 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.