18

انواع پرده بکارت | چگونه سلامت پرده بکارت را تشخیص دهیم؟

 • 20 فوریه 2021 - 12:14
انواع پرده بکارت | چگونه سلامت پرده بکارت را تشخیص دهیم؟
اطلاع از انواع پرده بکارت چه برای دختران و چه پسران مخصوصا در زمان ازدواج بسیار اهمیت دارد. برخی از انواع پرده بکارت خروج خون قاعدگی یا داشتن رابطه جنسی را سخت می‌کنند. همینطور برخی از پرده‌های بکارت با آمیزش جنسی آسیب نمی‌بینند.

اطلاع از انواع پرده بکارت چه برای دختران و چه پسران مخصوصا در زمان ازدواج بسیار اهمیت دارد. برخی از انواع پرده بکارت خروج خون قاعدگی یا داشتن رابطه جنسی را سخت می‌کنند. همینطور برخی از پرده‌های بکارت با آمیزش جنسی آسیب نمی‌بینند. این تفاوت‌ها می‌تواند برای فرد مشکلاتی را به وجود آورد. به علاوه تنها راه از بین رفتن این قشا رابطه جنسی نیست. به همین دلیل حتی در برخی موارد عمل ترمیم پرده بکارت قانونی صورت می‌گیرد. در ادامه به بررسی انواع پرده بکارت و راه‌های تشخیص سلامت آن می‌پردازیم.

پرده بکارت و انواع پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت (hymen)، بافت نازکی مشابه با جنس دیواره واژن است که ورودی اندام جنسی زنانه را به صورت ناقص می‌پوشاند. این پرده در بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان قرار دارد و در دهانه مهبل واقع شده است. با اولین دخول پرده بکارت از بین می‌رود و خونریزی اتفاق می‌افتد. برای کسب اطلاعات بیشتر از پرده بکارت کلیک کنید.

در برخی کشور‌ها که باکرگی زنان اهمیت دارد، این خونریزی دلیل بر بکر بودن آن‌ها محسوب می‌شود. حال آن که با توجه به نوع پرده بکارت و شرایط برقراری ارتباط جنسی این خونریزی ممکن است صورت نگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد باکرگی زنان کلیک کنید.

 

انواع پرده بکارت

پرده بکارت در هر فرد شکل مختلفی دارد. آگاهی از نوع پرده بکارت، به شما کمک می‌کند که بدنتان را بشناسید و بتوانید از شرایط اولین رابطه جنسی خود آگاه بوده و از آن لذت ببرید. توصیه می‌کنیم مقاله اولین رابطه جنسی را مطالعه کنید. انواع پرده بکارت به شرح زیر است:

۱٫ پرده بکارت حلقوی

این نوع پرده، به صورت حلقه‌ای دور ورودی واژن را می‌پوشاند. یعنی ورودی واژن، به همان حالت طبیعی است ولی ورودی آن تنگ‌تر است و با آمیزش جنسی، پاره می‌شود. بکارت حلقوی به دو نوع قابل اتساع و غیر قابل اتساع تقسیم می‌شود. قابل اتساع نوعی است که با آمیزش جنسی پاره نمی‌شود و قابلیت ارتجاعی دارد و نوع غیر قابل اتساع زمانی است که این حلقه قابلیت اتساع و ارتجاع ندارد.

۲٫ پرده ارتجاعی یا هلالی از انواع پرده بکارت

پرده‌ای که انعطاف پذیر و با قابلیت ارتجاعی است. این پرده هنگام ورود آلت تناسلی پاره نمی‌شود و هیچ خونریزی ندارد. البته با هر بار دخول ممکن است به طور جزئی آسیب ببیند.

۳٫ پرده بکارت تیغه ای

یک تیغه ممتد، بالا و پایین ورودی واژن را به هم متصل کرده است. در زمان ورود آلت خونریزی رخ می‌دهد.

۴٫ پرده بکارت مشبک از انواع پرده بکارت

پرده بکارت مشبک روزنه دار و با حفره‌های فراوان دیده می‌شود. این نوع پرده، به طور کامل ورودی واژن را پوشانده است و فقط روزنه‌هایی برای خروج خون قاعدگی دارد. تفاوت اصلی این پرده با پرده حلقوی، فقط در هفت یا هشتی بودن لبه‌های حفره می‌باشد. همچنین رابطه جنسی برای این دسته کمی دشوار است.

۵٫ پرده بکارت مثلثی

رایج‌ترین نوع پرده بکارت است. که تا ۶۰ درصد دختران دارای آن هستند. این پرده با حالتی مثلثی که منافذ موجود روی پرده بکارت به شکل یک مثلث کنار هم قرار گرفته‌اند.

۶٫ پرده بکارت مسدود یا ضخیم از انواع پرده بکارت

در این نوع بکارت، پرده ای نسبتا ضخیم، تمام ورودی واژن را پوشانده است. این نوع پرده حتی توانایی خارج کردن خون قاعدگی را نیز در مواردی ندارد و باید با جراحی جزئی شکافی برای آن ایجاد شود. آمیزش جنسی برای دخترانی که جزء این دسته هستند، دردناک است و خونریزی بیشتری نسبت به بقیه دارند. حتی گاهی ممکن است این ضخامت به حدی باشد که برای پاره شدن، تا پارگی واژن نیز پیش بروند. این نوع پرده در اوایل نوجوانی با درد‌های ناحیه شکمی ناشی از برگشت خون قاعدگی قابل تشخیص است.

۷٫ پرده بکارت ذره بینی

تقریبا همان مشبک می‌باشد ولی منافذ روی پرده آنقدر ریز هستند که می‌توانند با پرده بدون سوراخ اشتباه گرفته شوند. منافذ روی این نوع پرده فقط برای خروج خون قاعدگی است.

۸٫ بدون پرده بکارت

از هر ده دختر، یک نفر بدون غشای ورودی واژن به دنیا می‌آید. این اتفاق در دوران جنینی مشخص می‌شود و دهنه واژن به نوعی تشکیل می‌شود که پرده وجود ندارد یا قابل دیدن و حس کردن نیست.

 

از بین رفتن انواع پرده بکارت فقط با آمیزش جنسی نیست!

پاره شدن پرده بکارت، لزوما با درد و خونریزی همراه نیست. زوجین می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های جنسی از ترس و درد رابطه جنسی در شب زفاف بکاهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شب زفاف کلیک کنید. توجه داشته باشید به غیر از آمیزش جنسی، عوامل دیگری می‌تواند باعث از بین رفتن پرده بکارت شود:

 • ورزش‌های سنگین و پر تحرک مثل ژیمناستیک
 • کارهای سنگین و حمل بار
 • برخی فعالیت‌ها مثل دوچرخه سواری، اسب سواری و …
 • ضربه‌های شدید در منطقه واژن
 • داخل کردن اشیاء خارجی داخل واژن
 • تصادف
 • جراحی‌های جدی در منطقه لگن
 • تشخیص دخول، در پرده بکارت ارتجاعی نیز قابل تشخیص است.

 

نحوه پاره شدن انواع پرده بکارت

پارگی پرده بکارت ممکن است به صورت‌های گوناگون و جهات مختلف اتفاق بیوفتد. برای مثال در پرده بکارت نوع هلالی دو پارگی در طرفین ایجاد می‌شود و در نوع حلقوی اغلب ۴ الی ۵ پارگی شعاعی اتفاق می‌افتد و پارگی‌ها و گوشت‌های اضافه اغلب تا جدار واژن کشیده می‌شود. در دختران کم سن و سال که آلت تناسلی به طور کامل شکل نگرفته، ممکن است پارگی در ناحیه واژن و نواحی دیگر تناسلی اتفاق بیوفتد.

 

خونریزی ناشی از پارگی انواع پرده بکارت در رابطه جنسی

خونریزی در رابطه جنسی به نوع پرده بکارت در خانم‌ها بستگی دارد. خانم‌هایی که به طور مادرزادی پرده بکارت ندارند و یا پرده آن‌ها از نوع مسدود است خونریزی اتفاق نمی‌افتد. بنابراین عدم خونریزی در رابطه جنسی به معنای عدم باکرگی زن نیست. از طرفی در صورتی که خانم برای رابطه جنسی استرس نداشته‌باشد، معاشقه به اندازه کافی صورت گرفته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی داشته‌باشد و واژن به اندازه کافی مرطوب شده‌باشد، آلت مرد به نرمی وارد شده و خونریزی اتفاق نمی‌افتد و یا بسیار اندک است. بر عکس زمانی که زن مضطرب باشد و پاهای خود را جمع کند، دهانه‌ی واژن تنگ شده و درد و خونریزی بیشتر می‌شود.

 

روش های تشخیص پارگی انواع پرده بکارت

در صورت شک به سلامت پرده بکارت همسرتان فقط از طریق معاینه پزشک می‌توانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید. اما فراموش نکنید وجود پرده بکارت، دلیل قطعی برای عدم ارتباط جنسی دختر نیست. بنابراین تنها راه فهمیدن این موضوع صداقت و عدم پیش داوری است. بهتر است پیش از ازدواج درباره تمامی مسائل صحبت شده باشد. مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا هیچ جای شکی در وصلت باقی نمایند. این موضوعات اگر در دوران نامزدی تا عقد حل نشوند، مشکلات جدی تری را در رابطه زناشویی ایجاد می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله نامزدی تا عقد را مطالعه کنید. در ادامه به برخی نشانه‌ها که می‌توانید به سلامت بکارت پی ببرید اشاره کرده‌ایم:

روش اول سلامت انواع پرده بکارت | حالت لب‌های کوچک اطراف واژن

در دختران لب‌های مینور نزدیک و حالتی چسبیده به هم دارند. در حالی که در زنان این لبه‌هابه طور مشخص قابل مشاهده هستند. البته در صورت عدم وجود این نشانه نمی‌توان به باکره نبودن دختر پی برد. چرا که در برخی دختران این لبه‌ها از ابتدای تولد باز است. در مقابل در برخی زنان با وجود ارتباط جنسی زیاد این لبه‌های به هم نزدیک و بسته هستند.

روش دوم سلامت انواع پرده بکارت | شکل ورودی واژن

در برخی موارد می‌توان شکل v  ورودی واژن را نشانه ای از دخول آلت مردانه دانست. چرا که در اثر فشار وارده به دیواره واژن، شکل آن از حالتی گرد و حلقوی به ۷ تبدیل می‌شود. اما این حالت نیز تنها با دخول صورت نمی‌گیرد و با عواملی مثل حرکات رقص (به خصوص رقص باله)، صخره نوردی، موتورسواری و دوچرخه سواری ممتد، اسب سواری، دخول دیگر اجسام خارجی و دیگر فشار‌های جسمانی کاری… این حالت v امکان دارد ایجاد شود.

روش سوم سلامت انواع پرده بکارت | دهانه رحم

قشای برجسته ای در دیواره گردن رحم وجود دارد که در اثر رابطه جنسی مداوم این برجستگی‌ها از بین می‌رود. به طوری که بعد از مدتی دخول به راحتی انجام می‌شود. این نشانه نیز نمی‌تواند بکر نبودن دختر را تایید کند. چرا که معاینات پزشکی، مصرف دارو، قاعدگی یا دخول هر جسم خارجی نیز می‌تواند همین حالت را ایجاد کند.

 

ترمیم پرده بکارت

در عمل جراحی بازسازی یا ترمیم پرده بکارت، بقایای پرده بکارت به هم دوخته می‌شود. برای این کار از ماده‌ای ژلاتینی شبیه به خون استفاده می‌شود. پرده بکارت بازسازی شده فاقد رگ‌های خونی است و به همین دلیل موقت است. در مواردی که بقایای پرده بکارت قبلی به جا نمانده باشد، بخش‌هایی از دهانه واژن را بهم می‌دوزند. این عمل جراحی داخل ایران و برخی کشورها غیرقانونی است و تنها بنابر دستور پزشکی قانونی صورت می‌گیرد.

 

نکات مهم در مورد پرده بکارت

 • رشته‌های عصبی بسیار کمی در پرده بکارت وجود دارد، به همین در صورتی که رابطه جنسی در حالت آرامش‌بخش و بدون تنش صورت بگیرد، پارگی آن بدون درد است.
 • بهتر است خانم‌ها قبل از رابطه جنسی برای شناسایی نوع پرده بکارت و نکات مرتبط با آن به پزشک زنان مراجعه کنند و تحت معاینه قرار بگیرند. در مواقعی که پرده از نوع ضخیم باشد، برای پاره شدن آن نیاز به جراحی وجود دارد.
 • گاه پرده بکارت به یک باره و در اولین دخول پاره نمی‌شود. ممکن است با هر بار رابطه جنسی مقداری از آن پاره شده و خونریزی کند.
 • در صورتی که پرده بکارت پاره نشود نیز امکان پارگی وجود دارد، چرا که اسپرم‌ها از سوراخ پرده بکارت عبور کرده و به تخمک‌ها می‌رسند.

 

سؤالات متداول

پرده بکارت بسته یا بدون سوراخ چیست؟

افرادی که پرده بکارت بسته یا بدون سوراخ دارند، درد قاعدگی زیادی را تجربه می‌کنند چرا که خون پشت آن جمع شده و خارج می‌شود. این مشکل مادرزادی است و باید توسط پزشک و عمل جراحی حل شود. اغلب این نوع از پرده بکارت تنها با خروج نوزاد پاره می‌شود.

لینک کوتاه : https://www.aparatme.ir/?p=5949
 • نویسنده : حسن
 • ارسال توسط :
 • منبع : هنر زندگی
 • 454 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.